News

Haswell po taniości - Intel Celeron G1820 i G1830

Test nowych Celeronów z rodziny Intel Haswell

Od kilku dni na sklepowych półkach znaleźć można procesory Intel Celeron G1820 i G1830 - super-tanie jednostki na podstawkę LGA 1150, które były ostatnim brakującym ogniwem w ofercie niebieskich. Korzystając z okazji, postanowiliśmy sprawdzić jak sprawują się one w praktycznych zastosowaniach i podzielić się z Wami naszymi wnioskami. Czy nowe Celerony mają szansę stać się rynkowym hitem? Zapraszamy do lektury!

Oferta procesorów Intel stworzonych z myślą o tradycyjnych komputerach PC została pogrupowana na pięć segmentów. Procesory Intel Core i3, Core i5 oraz najwydajniejsze z całej oferty Intel – Core i7, przeznaczone są do zastosowań domowych i profesjonalnych. Intel produkuje również procesory przeznaczone do nieco mniej wymagających klientów, np. jako podstawę do budowy komputerów biurowych. Takie procesory dostępne są pod dobrze wszystkim znanymi markami Intel Pentium oraz Intel Celeron.

Kiedy Intel decyduje się na wypuszczenie na rynek procesorów nowej generacji, w ofercie zwykle jako pierwsze pojawiają się najwydajniejsze modele z rodzin Intel Core i5 i i7. Następnie po kilku miesiącach pojawiają się to coraz niższe modele, by w końcu oferta została domknięta procesorami z rodziny Intel Celeron. Schemat ten został zastosowany również w przypadku procesorów Intel Haswell, których premiera odbyła się na początku czerwca zeszłego roku. Pomimo tego, że na rynku znaleźć można było płyty główne LGA 1150 ze wszystkich segmentów cenowych, jeszcze na początku tego roku, na rynku wciąż brakowało najtańszych procesorów. Wspomniana luka została w końcu załatana procesorami Intel Celeron G1820 i G1830, które cenowo i wydajnościowo mają zastąpić modele G1620 i G1630.

Intel Celeron G1830

Co nowego w nowych Celeronach?

W zasadzie jeśli chodzi o nowe procesory Intel Celeron to nie możemy mówić o jakiekolwiek rewolucji – to odpowiedniki obecnych na rynku od dłuższego czasu modeli G1620 i G1820, które w gruncie różnią się od swoich poprzedników głównie podstawką, oraz oczywiście zastosowaną nową architekturą Intel Haswell.

Wafel krzemowy z procesorami Haswell

Czym jest Haswell i co w praktyce oferuje nowa architektura? Na ten temat rozpisywaliśmy się już w tym artykule, natomiast w telegraficznym skrócie, Haswell to architektura, w której główny nacisk położono przede wszystkim na ograniczenie poboru energii. Trzeba przy tym pamiętać, że procesory Celeron same w sobie są już na tyle proste i energooszczędne, że w praktyce ograniczanie poboru energii o kolejne Waty jest niezmiernie ciężkie. Oprócz tego w nowej architekturze dokonano kilka usprawnień, które pozwoliły na delikatnie zwiększenie wydajności w porównaniu do modeli stworzonych z wykorzystaniem architektury Ivy Bridge.

Procesory do testów dostarczył sklep esc.pl

Zgłoś błąd