News

GDC – Intel zapowiada nowe procesory do komputerów desktopowych

Firma Intel przedstawiła na konferencji prasowej podczas Game Developers Conference w San Francisco plany dotyczące wprowadzania na rynek nowych procesorów. Wszystkie prezentowane produkty cechują się odblokowanym mnożnikiem.

Pierwsze z nich pojawią się w połowie 2014 roku, a będą to odblokowane procesory Intel Core o nazwie kodowej „Devil’s Canyon”. Układy będą wykonane w tej samej mikroarchitekturze, co aktualnie dostępne Intel Core 4 generacji. Zmiany w porównaniu z Haswellami to nowy materiał termoprzewodzący między rdzeniem a IHS-em i ulepszona obudowa. Te zabiegi mają na celu poprawienie osiągów i możliowści podkręcania (o problemach z przegrzewaniem się procesorów pisaliśmy m.in. tutaj). Niestety szczegóły dotyczące nowych modeli pozostają tajemnicą.

GAME DEVELOPERS CONFERENCE

Bardziej wymagającym użytkownikom Intel w drugiej połowie tego samego roku zaproponuje 8-rdzeniowy / 16-wątkowy procesor Intel Core Extreme Edition bazujący na 22-nm architekturze Haswell-E na socket LGA 2011-3. Będzie on oferował obsługę nowego standardu pamięci DDR4 i zapewni wysoką wydajność w wymagających zastosowaniach. Nowy chipset X99 wraz z procesorem zapewni też większą liczbę linii PCI-Express, 10x SATA 6.0 Gb/s, 6x USB 3.0, 4x USB 2.0, a także szereg technologii m.in.: Intel RST i RRT.

Kolejny nowy produkt, który może podbić serca mniej zamożnych entuzjastów, to Intel Pentium Anniversary Edition, upamiętniający ponad 20 lat istnienia marki Pentium. To procesor z odblokowanym mnożnikiem, który pozwolić ma na podkręcanie rdzenia i pamięci. Nowy dwurdzeniowy Pentium, wykorzystujący architekturę Haswell 4 generacji, będzie kompatybilny z płytami głównymi LGA 1150 opartymi na chipsetach z serii Intel 8 i 9 oraz ma obsługiwać technologię Quick Sync Video przyspieszającą proces kodowania plików wideo. Premiera została zaplanowana na połowę 2014 roku, ale dokładnej daty uruchomienia sprzedaży oraz przewidywanej ceny detalicznej nie znamy.

Zgłoś błąd