News

Kolejne informacje na temat nadchodzących procesorów Haswell-E

Intel planuje rozpocząć sprzedaż procesorów Intel Core i7 HEDT (High-End Desktop) o oznaczeniu Haswell-E w trzecim kwartale 2014 roku. Według najnowszych doniesień najwydajniejszy, ośmiordzeniowy układ z serii (i7 5960X?) będzie kosztował tyle, co jego poprzednik - 999 dolarów.

Nowe procesory zostaną wyprodukowane w 22-nm procesie technologicznym. Mają bazować na najnowszej mikroarchitekturze Haswell. W odróżnieniu od obecnie sprzedawanych procesorów Haswell, będą dostępne w wersji 6- i 8-rdzeniowej z 15 oraz 20 MB pamięci cache L3 oraz czterokanałowym kontrolerem pamięci DDR4-2133.

Podobnie jak w poprzednich seriach (Sandy Bridge-E oraz Ivy Bridge-E), spodziewać się możemy jednostek z odblokowanymi mnożnikami (dopisek K oraz X). Procesory pasować będą do podstawki LGA2011-3, która mimo dużego podobieństwa w nazwie do obecnej podstawki, delikatnie różni się budową – przez co nowe procesory nie będą pasowały do LGA 2011. Wraz z płytami głównymi z nowymi podstawkami, premierę będzie miał także nowy chipset Intel X99.

Haswell-E

Najprawdopodobniej cena najwydajniejszego procesora z serii Haswell-E wyniesie 999 dolarów, co nie powinno nikogo dziwić (topowe procesory Intela już od kilku serii właśnie tyle kosztują w dniu premiery). Najprawdopodobniej ceny pozostałych dwóch modeli również nie ulegną zbytniej zmianie – 6-rdzeniowy Intel Core i7 (5820K?) będzie kosztował 323 dolarów, zaś nieco wydajniejszy, ośmiordzeniowy Intel Core i7 (5930K?) 583 dolarów.

Miejmy nadzieję, że producent nie będzie szukał oszczędności w produkcji nowych modeli i zamiast pasty termoprzewodzącej (jak w przypadku procesorów z serii Ivy Bridge i Haswell) zastosuje lut pod IHS-em.

Zgłoś błąd