News

Zalany laptop - co robić?

Krok po kroku do serwisu

Zalanie może przytrafić się każdemu posiadaczowi laptopa. Chwila nieuwagi i stajemy przed trudnym zadaniem uratowania tego, co jeszcze można uratować. Garść porad pomoże Wam wyjść z opresji obronną ręką. Wszystkie kroki jednak i tak będą prowadziły do serwisu. Dlaczego? Zapraszamy do lektury wpisu!

Tak naprawdę nie da się w żaden sposób przewidzieć skutków zalania. Czasem mała ilość cieczy może doprowadzić do poważnych szkód, a większa ilość nie wpłynie negatywnie na pracę komputera przenośnego. Co więcej - włączenie komputera po zalaniu i jego poprawna praca nie są żadnym gwarantem, że podzespoły nie zostały uszkodzone. Niestety, skutki zalania mogą być odległe.

Co zatem robić, kiedy już doszło do zalania? Wykonanie tych kilku kroków pozwoli serwisowi sprawnie przywrócić nasz sprzęt do życia.

Zalany laptop - zalanie notebooka to nie problem!

1. Odłącz laptopa od zasilania i wyjmij baterię

Wiele osób poprzestaje na wyjęciu wtyczki z gniazdka, zapominając, że wewnątrz laptopa znajduje się źródło prądu, czyli bateria. W modelach, w których jest ona zamontowana na stałe, należy skorzystać z przycisku wyłączenia baterii (na ogół trzeba do tego użyć cienkiego przedmiotu, jak wykałaczka). Zapobiegnie to większym uszkodzeniom.

2. Zapewnij swobodny odpływ cieczy

W tym celu najlepiej jest ułożyć laptopa klawiaturą do dołu. Przypilnujmy, aby klawiatura leżała na płasko na stole, a nie pod kątem, bo może to spowodować przemieszczanie się cieczy i większe uszkodzenia. Idealnie, jeśli Twój laptop da się rozłożyć na płasko. Ale w większości przypadków nie będzie to możliwe. Co wtedy?

Dobrym pomysłem jest postawienie odwróconego laptopa na brzegu biurka, tak że ekran swobodnie zwisa na dół, a kąt między nim a klawiaturą wynosi 90 stopni. Oczywiście zabezpieczcie laptopa tak, żeby nie spadł!

3. Odczekaj 24 godziny

Najgorsze, co możesz zrobić, to spróbować włączać laptopa. Nie rób tego, bo tylko pogorszysz sprawę. W opisanej wyżej pozycji pozostaw go na minimum 24 godziny - tyle bowiem trzeba czasu, aby ciecz odparowała z zakamarków.

4. Skontaktuj się z GoRepair

Po tym czasie w serwisie GoRepair zgłoś usterkę, wskazując za pomocą list rozwijanych producenta sprzętu, model oraz serię. Jeśli model i seria nie występują na liście, wybierz pozycję "Inne". W razie wątpliwości skontaktuj się z serwisem - pracownicy są do dyspozycji.

Ogromnym plusem jest fakt, że już w momencie zgłaszania, o ile tylko będzie to możliwe, usterki zostanie Ci przedstawiona wycena naprawy Twojego laptopa. Jeśli pojawi się zakres cen, będzie to oznaczało, że nie zapłacisz więcej, niż najwyższa cena, a w wielu przypadkach zapłacisz zdecydowanie mniej.

Po zgłoszeniu usterki będziesz mógłwybrać miejsce i czas, w którym swoje urządzenie przekażesz kurierowi. Za kuriera nic nie zapłacisz.

GoRepair udzieli na naprawę aż 12-miesięcznej gwarancji. Kurier zwrotny także jest gratis.

Jesteśmy przekonani, że u wielu osób zrodzi się pytanie, po co przekazywać sprzęt serwisowi, skoro sami go możemy wysuszyć. W ogromnej liczbie przypadków mimo osuszenia delikatne układy ulegną korozji. Nawet jeśli laptop się uruchomi i będzie pracował poprawnie, problemy zaczną się po upływie niedługiego czasu, gdy postępująca korozja zacznie zbierać żniwo. To główny powód, dla którego tylko profesjonalne osuszenie sprzętu chroni nas przed znacznie droższymi i wynikającymi z korozji uszkodzeniami.

Dlatego nie suszymy laptopa suszarką, nie zostawiamy go na kaloryferze, nie potrząsamy nim, lecz zgłaszamy do serwisu GoRepair. Zapraszamy!

Serwis laptopów

Zgłoś błąd