News

Haswell po taniości - Intel Celeron G1820 i G1830

Test nowych Celeronów z rodziny Intel Haswell

Pobór energii, temperatury i podkręcanie

Pobór energii

Jednym z głównych założeń architektury Intel Haswell było możliwe ograniczenie zużycia energii. Czy nowa architektura rzeczywiście pozwoliła na osiągnięcie tego celu w przypadku procesorów Intel Celeron? Poniżej zamieściliśmy wyniki testu poboru energii całej platformy wykorzystującej dodatkową, dedykowaną kartę graficzną (Sapphire Radeon HD7950).

Gdy komputer nie jest obciążony wymagającymi zadaniami, pobór energii wszystkich nowoczesnych jednostek jest zbliżony, i wynosi około 55-65 W. Pobór energii nowych Celeronów rzeczywiście jest nieco niższy, niż w przypadku poprzedników.

Gdy jednak obciążymy procesor, okazuje się, że zapotrzebowanie na prąd nowych procesorów jest nieco wyższe niż w przypadku poprzedników. Różnica jest jednak marginalna i w dużej mierze zależy od konkretnego egzemplarza procesora. Na tle konkurencji ze strony AMD, uzyskane wyniki prezentują się bardzo dobrze.

Analogiczny test przeprowadziliśmy na platformie pozbawionej dedykowanej karty graficznej:

W stanie spoczynku procesory z rodziny Haswell po raz kolejny charakteryzują się nieco niższym poborem energii.

Pod pełnym obciążeniem procesora, pobór energii nowych Celeronów rośnie o zaledwie niecałe 25 W. Procesory te pozwalają zatem na budowę naprawdę energooszczędnych komputerów.

Ostatnim punktem testów poboru energii było sprawdzenie, jak dużo energii będzie potrzebne, by zasilić platformę, w której maksymalnie obciążony jest zarówno sam procesor, jak i zintegrowany w nim układ graficzny.

Jak widać, również w tym przypadku procesory Celeron z rodziny Intel Haswell plasują się w ścisłej czołówce pod względem ograniczonego zapotrzebowania na energię.

Temperatury

Jeżeli przeanalizowaliście powyższe wykresy, zapewne sami domyślacie się, że procesory Intel Celeron wydzielają znikome ilości ciepła. Przekłada się to również na temperatury, które na standardowym chłodzeniu dołączanym przez producenta nie przekraczają 52 st. C dla rdzeni oraz 62 st. C dla wbudowanego w procesor GPU pod maksymalnym obciążeniem (przy jednoczesnym obciążeniu CPU i wbudowanego układu graficznego).

Przy okazji warto wspomnieć, że większość płyt głównych wyposażona jest w automatyczną regulację prędkości coolera chłodzącego procesor, zatem dzięki niskim temperaturom osiąganym przez procesor, układ chłodzenia będzie pracował na niższych obrotach, co oczywiście przełoży się na mniejszy poziom hałasu.

Podkręcanie

Wszystkich maniaków podkręcania musimy zmartwić – procesory Intel Celeron zostały przez firmę Intel w sposób iście brutalny pozbawione jakichkolwiek możliwości podkręcania. Regulacja mnożnika procesorów może odbywać się tylko w dół, a jedyną szansą na podkręcenie procesora jest zwiększenie taktowania szyny BCLK. Ile dodatkowych MHz da się pozyskać w ten sposób? W zasadzie wszystko zależy od konkretnego egzemplarza płyty i procesora, ale nie należy się nastawiać na taktowanie BCLK wyższe niż 103-104 MHz. W porównaniu do standardowego taktowania uzyskujemy zatem maksymalnie 4% większą wydajność, a i tak należy przy tym pamiętać, że jest to osiągalne tylko na płytach wyposażonych w najdroższy chipset Z87. Przeważająca większość użytkowników będzie prawdopodobnie korzystać z tego procesora z wykorzystaniem płyt z chipsetami Intel H81 i B85, a te zostały pozbawione regulacji BCLK.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku podkręcania pamięci – istnieje możliwość ustawienia dzielników pamięci dających nawet 2400 MHz, ale tylko i wyłącznie na płytach Z87. Płyty H81 i B85 nie pozwalają ustawić taktowania wyższego niż 1600 MHz, zatem również w tym przypadku możliwości podkręcania są tylko i wyłącznie teoretyczne.

Intel Celeron G1830 - CPUz - memory overclocking

Zgłoś błąd