News

Haswell po taniości - Intel Celeron G1820 i G1830

Test nowych Celeronów z rodziny Intel Haswell

Test wydajności procesora: obróbka plików graficznych

Kolejna część poświęcona została wydajności procesorów w zastosowaniach związanych z obróbką plików graficznych. Zaczynamy od darmowego programu RAW Therapee, który pozwala na dosyć zaawansowaną (jak na darmowe narzędzie) obróbkę surowych zdjęć w formacie RAW.

Powyższy wykres mówi w zasadzie wszystko – testowane Celerony po raz kolejny uzyskują sporą przewagę nad swoimi konkurentami ze stajni AMD w swoim przedziale cenowym. Sytuacja wygląda podobnie również w Adobe Photoshop, w którym to wykonaliśmy identyczne zadanie – przekonwertowanie zdjęć w formacie RAW do formatu JPG.

Kolejnym programem, który wykorzystaliśmy jest IrfanView – bardzo popularna przeglądarka graficzna, która oprócz podstawowych funkcji pozwala również na zbiorczą obróbkę dużych ilości zdjęć. Jak radzą sobie poszczególne procesory?

Tym razem wykres wygląda już nieco inaczej, a różnice pomiędzy poszczególnymi procesorami są nieco mniejsze. Wynika to z tego, że IrfanView generlanie nie radzi sobie z obsługą wielu wątków jednocześnie. Procesory Intel Celeron nadal oferują większą wydajność niż konstrukcje AMD, jednak tym razem różnice są minimalne.

Na koniec ABBY FineReader 11 – narzędzie pozwalające m.in. na przerabianie zeskanowanych dokumentów do formatu PDF czy plików tekstowych.

FineReader to kolejny program, w którym AMD w zasadzie dogania konkurencję ze strony Intela. Ciekawostką może być dosyć spora różnica pomiędzy Celeronami a procesorami Pentium. Być może po prostu FineReader jest łakomy na pojemność pamięci cache (która w przypadku Pentiuma jest o 50% większa).

Zgłoś błąd