News

Google rozpoczyna testy Chrome'a 15

Piętnasta wersja przeglądarki Chrome trafiła właśnie do kanału wydawniczego dla deweloperów. Tymczasem odsłonę oznaczoną numerkiem 14 czekają ostatnie szlify, zanim zostanie udostępniona jako stabilna. Co nowego znajdziemy w tych wydaniach?

Chrome 15 (a właściwie 15.0.849.0) trafił do kanału deweloperskiego wczoraj. W porównaniu z poprzednią aktualizacją, która nosiła jeszcze numer 14, zmieniło się niewiele. Producent aktywował m.in. eksperymentalną stronę nowej karty, którą wcześniej mogliśmy włączyć za pomocą about:flags. Znajdziemy na niej trzy podstrony, między którymi można nawigować za pomocą przycisków przy krawędziach ekranu: Najczęściej odwiedzane, Aplikacje i Zakładki. Trzeba jednak zaznaczyć, że na ostatniej znajdziemy tylko napis "Bookmarks coming soon".

Wersja deweloperska Chrome'a jest dostępna w naszym Downloadzie. Jest to wczesna wersja testowa i prawdopodobnie będzie działać niestabilnie.

O wiele więcej nowych funkcji trafiło do kanału beta Chrome'a. Między innymi jest to domyślnie włączony klient natywny (Native Client - NaCl). Moduł ten towarzyszył przeglądarce już od kilku wydań, ale zawsze trzeba było go włączać samodzielnie za pomocą ukrytej strony konfiguracyjnej. Teraz wszyscy użytkownicy Chrome'a 14 będą mogli korzystać z dobrodziejstw, jakie za sobą wnosi. A o czym konkretnie mowa? Otóż klient natywny pozwala na wykonywanie w przeglądarce kodu C i C++, dzięki czemu deweloperzy moga wykorzystywać swoje doświadczenie zdobyte przy pisaniu programów desktopowych podczas tworzenia aplikacji dla Chrome'a. Modułowi towarzyszą dwa zestawy API - Pepper Plugin oraz Web Audio.

Wersję beta przeglądarki znajdziecie w naszym dziale Download. Oczywiście może ona działać niestabilnie z racji, że nie przeszła jeszcze niezbędnych testów.

Wszystkim, którzy jednak nie są zdecydowani, by zainstalować wersję testową przeglądarki, polecamy wydanie numer 13, które również znajdziecie w naszej bazie plików.

Zgłoś błąd