Technologia DIP w płytach głównych firmy ASUS
Jak Dual Intelligent Processor (DIP) i inne zaawansowane technologie poprawiają pracę komputera
Paweł Milanowski 14 grudnia 2010, 10:14
Kilka lat temu jednym z najważniejszych aspektów, na jakie zwracaliśmy uwagę przy zakupie płyty głównej, była jakość wykonania, a co za tym idzie bezawaryjność. Od tego czasu technologia produkcji rozwinęła się już na tyle, że nawet mniejsi producenci są w stanie na tym polu konkurować z rynkowymi gigantami. Z tego też powodu czołowi gracze, by utrzymać swoją przewagę na rynku, zmuszeni są przerzucać rywalizację na wyższe szczeble. Jakie? Na innowacyjne technologie zwiększające wydajność i ograniczające pobór energii.
W niniejszym artykule postaramy się nieco przybliżyć technologie dostępne w płytach głównych marki ASUS. Osobom, które nie śledzą sytuacji na rynku komputerowym przypomnijmy, że ASUS jest aktualnie największym na świecie producentem płyt głównych. Jednym ze strategicznych celów firmy jest nie tylko utrzymanie pierwszego miejsca, ale też zwiększenie udziałów rynkowych do niebagatelnych 50 proc. Jak to osiągnąć? Między innymi poprzez wprowadzanie do oferty innowacyjnych technologii jak Dual Intelligent Processors.
Dual Intelligent Processors
Jedną z najnowszych technologii, które oferują płyty główne marki ASUS, jest Dual Intelligent Processors. Pozwala ona na jednoczesne ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz podniesienie wydajności systemu, co udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu na płytach dwóch dodatkowych procesorów – EPU (Energy Processing Unit) oraz TPU (TurboV Processing Unit).
EPU – ograniczanie zużycia energii
Już w 2005 roku firma ASUS zauważyła, że coraz bardziej istotnym elementem, obok wydajności, staje się pobór prądu. Dotyczy to szczególnie graczy spędzających wiele godzin przed komputerami. Postanowiono rozpocząć prace nad systemem, który pozwalałby w jakimś stopniu ograniczyć zużycie energii, w efekcie czego powstało oprogramowanie AI Gear.
AI Gear pozwalało na przełączanie pomiędzy poszczególnymi trybami pracy komputera. Początkowo wszystko opierało się jedynie na rozwiązaniach czysto software’owych. Szybko jednak podjęto prace nad kolejną odsłoną technologii, i w ten sposób w roku 2007 pojawiły się płyty główne wyposażone w układ EPU.
EPU sprawdza, jakie jest aktualne obciążenie procesora, i w przypadku, gdy jest ono niewielkie, redukuje taktowanie procesora, obniżając jednocześnie napięcie zasilające. Dzięki temu w sytuacji, gdy komputer nie jest wykorzystywany w pełni swoich zasobów, możliwe jest zaoszczędzenie energii.
Mechanizm EPU był stopniowo ulepszany, by sprawność energetyczna komputera była jak największa. Dodano m.in. automatyczną regulację wentylatorów (dzięki czemu zredukowano nie tylko pobór energii, ale i głośność pracy komputera), a także mechanizm wyłączający poszczególne fazy zasilające, gdy są one niepotrzebne.
Czy technologia ASUS EPU jest skuteczna? Według firmy ASUS, zużycie energii na komputerze nie posiadającym EPU może być wyższe nawet o 80 proc. w porównaniu do platformy działającej pod kontrolą procesora EPU.
W swoich materiałach reklamowych ASUS dowodzi również, jak wielki wpływ na głośność komputera może mieć wykorzystanie procesora EPU. Jak widać na załączonej grafice, komputer można wyciszyć nawet o 14 dB.