Technologia DIP w płytach głównych firmy ASUS
Jak Dual Intelligent Processor (DIP) i inne zaawansowane technologie poprawiają pracę komputera
Paweł Milanowski 14 grudnia 2010, 10:14
TPU – w pogoni za wyższą wydajnością
Drugim układem, wchodzącym w skład technologii Dual Intelligent Processors, jest TPU, który odpowiada przede wszystkim za zwiększenie wydajności procesora. Jest to możliwe nie tylko dzięki zwiększaniu taktowania CPU w momentach największego zapotrzebowania na moc obliczeniową, ale również dzięki przejęciu przez TPU od procesora części obliczeń (odpowiedzialnych za zarządzanie energią i regulację taktowania).
Potencjał chipu TPU można wykorzystać na kilka różnych sposobów:
Auto Tuning
Auto Tuning to opcja, która pozwala na automatyczne podkręcenie komputera celem osiągnięcia optymalnej wydajności. Oprogramowanie oferuje możliwość wyboru stopnia przetaktowania komputera. Wybierając „Fast Tuning” decydujemy się na proste zwiększenie wydajności komputera, bez utraty stabilności. W trybie „Extreme Tuning” TPU będzie się starało „wycisnąć” wszystko, co możliwe, natomiast w „Custom Tuning” użytkownik ma wpływ na niektóre z parametrów podkręcania (jak np. zwiększanie napięcia przy podkręcaniu).
Ile w rzeczywistości można osiągnąć, dzięki zastosowaniu Auto Tuning?. Na poniższym wykresie widzimy sytuację, w której uzyskany wzrost wydajności wynosi 37 proc. Test przeprowadzono na platformie składającej się z procesora Intel Core i3-530 i płyty P7P55D Deluxe.
Turbo Key II
Posiadając wcześniej zapisane profile ustawień (czy to przygotowane w sposób ręczny czy też automatyczny), możemy przełączać się miedzy nimi za pomocą odpowiednich skrótów klawiszowych lub przy użyciu programu. Tym samym, posiadając odpowiedni profil, w jednej chwili możemy przyspieszyć nasz komputer (np. przed włączeniem gry). Co więcej, dołączone oprogramowanie sprawia, że opcję „turbo” możemy przypisać nawet do przycisku Power na obudowie. Może jeszcze niektórzy spośród Was pamiętają przyciski Turbo w dawnych komputerach?
MemOK! – gdy pamięć odmawia posłuszeństwa
Być może niektóre z osób, które często wymieniają podzespoły w komputerze, spotkały się z problemem, kiedy komputer nie chce się uruchomić, pomimo tego że wszystkie jego części są sprawne. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest niekompatybilność pamięci z płytą. W mowie potocznej mówi się, że płyta „gryzie się” z pamięciami.
Dzięki procesorowi TPU firmie ASUS udało się usunąć tę niedogodność. Jeżeli widzimy, że komputer nie chce działać z danym typem pamięci RAM, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na płycie głównej. Komputer nie będzie wówczas korzystał z wpisów SPD zapisanych w pamięci RAM, lecz układ TPU poszuka ustawień, przy których zestaw się uruchomi.
TurboV Remote – zmieniaj ustawienia pilotem
Uzupełnieniem technologii DIP jest przewodowy pilot TurboV Remote. Podłączając go do odpowiedniego złącza na płycie głównej możemy jednym naciśnięciem przełączać się między poszczególnymi profilami ustawień, włączać lub wyłączać komputer, zwiększać taktowanie głównej szyny czy też uruchamiać funkcje oszczędzania energii. Należy mieć na uwadze, że ASUS TurboV Remote dołączony jest tylko do niektórych płyt głównych.
Core Unlocker – ulepszanie procesorów AMD
Tym razem coś dla właścicieli komputerów z procesorami AMD. Nie od dziś wiadomo, że ogromna cześć procesorów AMD umożliwia odblokowanie dodatkowych rdzeni lub też pamięci cache L3. Początkowo odbywało się to za pomocą funkcji ACC (która w zasadzie została stworzona zupełnie do czegoś innego). AMD, widząc swój błąd, usunęło ACC ze swoich najnowszych chipsetów. Producenci zostali tym samym zmuszeni do poszukania alternatywnych sposobów odblokowywania rdzeni. W przypadku marki ASUS po raz kolejny postawiono na układ TPU.
Technologia marki ASUS wydaje się być o tyle ciekawa, że w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań płyta automatycznie odblokuje wszystkie dostępne rdzenie. W przypadku, gdy któryś z nich okaże się uszkodzony, układ samodzielnie go wyłączy. Tym samym będziemy mogli wykorzystać wszystkie sprawne jednostki. U konkurencji wygląda to inaczej – gdy któryś z rdzeni jest uszkodzony, komputer nie uruchomi się i najprawdopodobniej konieczne będzie kasowanie ustawień BIOS-u.
Z Core Ulocker możemy skorzystać używając przełącznika na płycie głównej, Hot Key w trakcie procedury POST (klawisz „4”) lub ustawiając odpowiednią opcję w BIOS-ie. Gdy uda nam się odblokować dwa dodatkowe rdzenie, możemy liczyć nawet na 50-proc. wzrost wydajności w aplikacjach wielowątkowych.
Turbo Unlocker
Funkcja Turbo Unlocker, nie dość że odblokowuje dodatkowe rdzenie w procesorze, to jeszcze automatycznie podkręca poszczególne rdzenie tak, by maksymalnie zwiększyć wydajność, nie zwiększając w sposób drastyczny poboru energii. Należy pamiętać, że aby było to możliwe, trzeba posiadać procesor AMD z odblokowanym mnożnikiem.