News

W Ameryce powstaje Professional Esports Association

Za oceanem powstaje właśnie zupełnie nowy związek tworzony przez siedem największych organizacji CS:GO w Ameryce Północnej. Pomysłodawcy projektu zapowiadają intensywną współpracę z profesjonalnymi zawodnikami i zapowiadają, że pula nagród debiutanckiego sezonu PEA sięgnie okrągłego miliona dolarów. Młody twór ma przede wszystkim zapewnić zdrowe oraz stabilne środowisko dla graczy.

Esportowa scena Counter Strike'a w Ameryce Północnej w ostatnich latach prężnie się rozwija. Za oceanem rozgrywanych jest coraz więcej zawodów o wciąż rosnącej puli nagród, a ostatni twór dwóch amerykańskich korporacji Turner i WME | IMG - ELEAGUE - został ciepło przyjęty przez fanów CS'a. Teraz czołowe organizacje z USA i Kanady, a konkretnie Team SoloMid, Cloud9, Team Liquid, Counter Logic Gaming, Immortals, NRG Esports oraz CompLexity Gaming, połączyły siły, tworząc Professional Esports Association. Jason Katz z zarządu PEA twierdzi, że liga „reprezentuje coś nowego w świecie eSportu – jest to stowarzyszenie czołowych organizacji, które ruszają ze swoją własną ligą w ramach której będą dzielić się zyskami z zawodnikami oraz dopuszczą ich do decyzyjnego stołu”. Jak zapewnia przedstawiciel ligi, PEA będzie również zdrowym, stabilnym i długoterminowym środowiskiem dla graczy, społeczności, mediów i sponsorów.

Zawodnicy mogą także liczyć na specjalne finansowe benefity oraz 50% zysków z działalności stowarzyszenia. „To koniec czasów 'Dzikiego Zachodu' w eSporcie. Społeczność i gracze chcą stabilizacji i rzetelności. Ligi pojawiają się i znikają, drużyny przyłączają się do nich i odchodzą, jednak w PEA ekipy podpisują długoterminowe zobowiązanie, grając dla swoich fanów” komentuje CEO Cloud9, Jack Etienne, zaś właściciel TSM Andy Dinh dodaje, że „nadszedł czas na dzielenie się nagrodami i strategiami rozwoju bezpośrednio z graczami”. Wygląda więc na to, że najważniejsze organizacje z Ameryki Północnej postanowiły stworzyć dla siebie bezpieczne miejsce. Oznacza to, że sympatycy CS:GO mogą liczyć na jeszcze większą dawkę emocji jakie niosą za sobą wirtualne potyczki. Pierwszy sezon ruszy w styczniu przyszłego roku i obejmie dziesięć tygodni rozgrywek. Najistotniejszym fundamentem projektu ma być czynny udział esportowców w procesie decyzyjnym zarządu – to oni będą przykładowo omawiać format kolejnych zawodów czy określać wysokość puli nagród. Więcej informacji na temat PEA poznamy na dniach podczas konferencji prasowej twórców stowarzyszenia.

Zgłoś błąd