News

Intel Z68

Rzut okiem na nowy chipset dla Sandy Bridge

Od niedawna w polskich sklepach dostępne są pierwsze płyty główne LGA1155 wykorzystujące zapowiadany od kilku miesięcy chipset Intel Z68. W niniejszym artykule wyjaśnimy Wam, czym różni się on od starszych układów z serii P oraz H. Zapraszamy!

Zanim przejdziemy do opisu różnic dotyczących poszczególnych układów, warto wspomnieć o kilku cechach Sandy Bridge. Procesory z tej rodziny posiadają zintegrowany kontroler pamięci oraz magistrali PCI-Express. Oprócz tego wyposażono je w układ graficzny z serii Intel HD Graphics. Wszystkie chipsety przeznaczone dla procesorów Sandy Bridge to rozwiązania jednoukładowe, które komunikują się z procesorem za pomocą magistrali DMI, zapewniającej przepustowość na poziomie do 20 Gb/s (2,5 GB/s).

Chipset Z68

Chipsety spełniają zadania charakterystyczne raczej dla mostków południowych. Odpowiadają one za obsługę złączy SATA i USB. Każdy z nich dysponuje również kilkoma dodatkowymi liniami PCI-E, które mogą zostać wykorzystane np. do komunikacji z osobnym kontrolerem USB 3.0.

Zgłoś błąd