News

Intel Z68

Rzut okiem na nowy chipset dla Sandy Bridge

Lucid Virtu i NVidia Synergy

Zintegrowany układ graficzny przesyła obraz „na zewnątrz” dzięki interfejsowi, który łączy procesor z chipstem. Połączenie to nosi nazwę Flexible Display Interface (FDI). W przypadku płyt z chipsetem Z68 (oraz niektórych modeli na H67) otrzymujemy możliwość przełączania pomiędzy zintegrowanym GPU a osobną kartą graficzną. Służy do tego aplikacja przygotowana przez firmę LucidLogix. Virtu może pracować w dwóch trybach: i-Mode i d-Mode.

Pierwszy z nich można uruchomić w przypadku, gdy monitor zostanie podłączony do wyjścia wideo obsługiwanego przez zintegrowany układ graficzny. W tym trybie przez większość czasu aktywny jest Intel HD, zaś osobna karta graficzna zaczyna pracować na „pełnych obrotach” dopiero po uruchomieniu gry lub aplikacji 3D. Takie rozwiązanie potrafi zmniejszyć nieco pobór energii całego komputera, jednak nie tak bardzo, jak byśmy tego chcieli. Powód jest prosty: osobna karta graficzna nie zostaje całkiem wyłączona, ale przechodzi tylko w najbardziej energooszczędny stan pracy.

Po podłączeniu monitora do złącza dodatkowej karty graficznej można aktywować d-Mode. Tryb ten pozwala na użycie zaimplementowanej w procesorach Sandy Bridge technologii Quick Sync Video, która wykorzystana może zostać do kodowania materiału wideo.

<LucidLogix Virtu

Warto wspomnieć, że również NVidia pracuje nad podobną technologią, nazwaną Synergy. W przeciwieństwie do Lucid Virtu, rozwiązanie od „zielonych” umożliwiać będzie jedynie współpracę z kartami tego producenta.

Kilka słów na koniec

Nowy układ Intela to dość udana, choć zdecydowanie nie rewolucyjna konstrukcja. Właściwie jedyną nowością jest wprowadzenie technologii Intel Smart Response, którą wykorzystają zapewne nieliczni. Szkoda, że procesorowy gigant nie zdecydował się na wprowadzenie większej liczby zmian w stosunku do P67 i H67. Najbardziej boli brak natywnej obsługi USB 3.0, którego możemy się spodziewać dopiero w układach kolejnej generacji.

Zgłoś błąd