News

Intel Sandy Bridge-E – Test Intel Core i7-3960X

Słów kilka o tym, co potrafi najnowszy procesor Intela

Niedawna premiera procesorów AMD Bulldozer pokazała, że na razie firma AMD nie ma w swojej ofercie procesora mogącego realnie zagrozić konstrukcjom Intel Sandy Bridge. Nie zapowiada się również, żeby sytuacja ta zmieniła się w najbliższym czasie. Co na to Intel? Prezentuje nowy procesor – jeszcze szybszy, jeszcze lepszy. Jak szybki? Zapraszamy do testów Intel Sandy Bridge-E!

Tick, Tock, Tick, Tooooock. Intelowski zegar bije, jednak wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny będzie się nieco późnił. Chodzi oczywiście o ustalony przed kilkoma laty przez firmę Intel model Tick-Tock, w którym – teoretycznie – co roku powinna pojawiać się nowa seria procesorów. Tick to przejście do nowego, niższego procesu technologicznego, Tock to nowa architektura wprowadzona w ramach dotychczasowego i rozpracowanego już procesu produkcji. Na wykresie wygląda to następująco:

Model Tick-Tock

W praktyce wprowadzenie w życie modelu Tick-Tock odbywa się z pewnymi opóźnieniami, o których informowaliśmy już na początku roku 2011 w artykule o Intel Sandy Bridge. Co więcej, podobnie jak w przypadku premiery podstawowego Sandy Bridge, tak i teraz ciągle jesteśmy w punkcie Tock. Nowy wymiar technologiczny (Tick) przyjdzie wraz z procesorami Ivy Bridge w nowym roku.

Intel Sandy Bridge-E

A teraz do rzeczy – czym jest rodzina Intel Sandy Bridge-E? Mówiąc najprostszymi słowami inżynierowie firmy Intel wzięli na warsztat doskonały procesor Intel Core i7 2600K (z bajecznie niskim poborem energii i ogromną wydajnością), dołożyli mu dwa dodatkowe rdzenie, wyrzucili zintegrowany układ graficzny. W zamian rozbudowali kontroler pamięci. Wprowadzenie takich zmian poskutkowało koniecznością stworzenia nowej podstawki (LGA 2011), a co za tym idzie również nowych płyt głównych. Jeżeli doliczymy do tego jeszcze chipset Intel X79, to otrzymujemy najwydajniejszą platformę na rynku, która ma zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających użytkowników i najbardziej majętnych graczy.

Intel Sandy Bridge-E - porównanie wielkości procesora

Zgłoś błąd