News

GeForce i Haswell razem, Radeony w odwrocie

Notebooki z nowymi procesorami Intel Haswell mają być w 90 proc. wyposażone w karty graficzne Nvidii. Najwydajniejsze akceleratory AMD znajdziemy jedynie w zestawach z procesorami czerwonych.

Haswell będzie wyposażony w zintegrowany układ graficzny, ale i tak większość graczy nadal będzie chciała korzystać z dedykowanych układów GPU. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że aż 90 proc. wszystkich notebooków z procesorami Haswell będzie wyposażonych także w kartę graficzną firmy Nvidia.

To oznaczałoby ogromne straty udziału w rynku mobilnych procesorów graficznych AMD, ale te same źródła wskazują, że AMD ma ponad 90 proc. komputerów przenośnych opartych na AMD Trinity lub chipach Richland. Niektórzy producenci oferują karty graficzne AMD wraz z procesorami Haswell, ale liczba ta jest znacznie mniejsza niż w przypadku ostatniej generacji.

Notebooki Haswell pojawić się mają już w czerwcu. Na pierwszy ogień mają iść najwydajniejsze maszyny wyposażone w procesory czterordzeniowe. Nvidia powinna zaprezentować GeForce GTX 780M w tym samym czasie, co Intel swoje nowe procesory. Musimy więc czekać na początek czerwca.

Zgłoś błąd