News

Intel Atom zostanie solidnie przeprojektowany

Nowe procesory Intel Atom o nazwie kodowej Silvermont mają znacząco różnić się od obecnych generacji tych układów. Zmiany mają przełożyć się na większy udział niebieskich w segmencie sprzętu mobilnego.

Nowe modele o nazwie kodowej Silvermont mają zostać wykonane w procesie technologicznym 22 nm. Względem obecnej generacji zostaną znacząco usprawnione – wydajność ma wzrosnąć aż dwukrotnie przy jednoczesnym czterokrotnie mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Silvermont nie będzie jedynie ulepszoną wersją obecnych Atomów – układy mają zostać całkowicie przeprojektowane, projekt ma opierać się na technologiach dostępnych w układach desktopowych, m.in. bramkach logicznych Tri-Gate. Co więcej, mówi się że chipy Silvermont wyposażone zostaną w aż osiem rdzeni.

Silvermont

Jednym z kluczowych elementów, które mają wpłynąć na zwiększenie wydajności Silvermont względem układów obecnej generacji, jest usprawnienie potoku out-of-order. Obecne układy Bonnell i Saltwell muszą czekać na dane wejściowe, aby wykonać instrukcje programu. Chipy Silvermont, może natomiast przejść do razu do kolejnych części instrukcji, które mogą być wykonywane natychmiast. Oznacza to, że układ powinien o wiele lepiej radzić sobie z instrukcjami.

Silvermont

Silvermont

Inne znaczące zmiany obejmują obsługę 256-bitowego szyfrowania AES, ulepszony generator liczb losowych (bardziej odporny na ataki), dodatkowe funkcje wirtualizacji maszyny, siedem nowych instrukcji używanych do przetwarzania dużych zbiorów danych i 47 innych instrukcji, które obejmować mają takie elementy, jak dostęp do pamięci i przyspieszenie multimediów.

Zgłoś błąd