News

Nvidia tworzy GTX Titan Ultra i GTX 790

W internecie krąży plotka o kolejnych dwóch modelach kart graficznych ze stajni Zielonych. Jeśli się potwierdzi, otrzymamy prawdziwe potwory.

Serwis VideoCardz.com rzucił nieco światła na sprawę kolejnych GeForce'ów i są to dane bardzo ciekawe, głównie patrząc z perspektywy entuzjastów sprzętu komputerowego. Według niepotwierdzonych informacji Nvidia stworzy dwa high-endowe układy, z których jeden zastąpi na fotelu króla jednordzeniowców kartę GTX Titan, a drugi będzie dwurdzeniowym potworem wykorzystującym chipy GK110.

Nvidia GK110

Z GTX Titan Ultra nie powinno być problemów, bo i sama konstrukcja nie jest nowym układem – ten sam chip znajduje się już w GTX Titan i GTX 780. Titan Ultra ma być jednak jeszcze mocniejszą kartą. W porównaniu do obu wspomnianych poprzedników wyraźnie zwiększy się ilość rdzeni CUDA. Tych ma być aż 2880, co zwiastuje naprawdę wysoką wydajność.

W planach jest także dwurdzeniowy układ GTX 790, który według przypuszczeń posiadać ma dwa rdzenie GK110, choć nie ma dostatecznych informacji odnośnie do ilości rdzeni CUDA. Ze względu na wymóg trzymania TDP w ryzach, nie ma co nastawiać się na wykorzystanie pełnych układów GK110. Przypuszczalnie karta będzie posiadać dwa chipy wykorzystane przy budowie GTX 780. Karta ma być pokazem siły Zielonych w związku z bliską premierą układów Hawaii od AMD. Nie będzie to pierwszy tego typu zabieg Nvidii – podobnie sprawa wyglądała przy okazji premiery GTX 295.

Co ciekawe, wyciekły także informacje na temat procesorów graficznych Maxwell, wykorzystywanych w nowej serii GTX 800. Te mają zadebiutować w pierwszym kwartale 2014 roku, co wskazuje na to, że nowe układy nie będą jednak wykonane w 20-nm procesie technologicznym. Fabryki TSMC, które mają produkować te chipy, nie są jeszcze przygotowane na tak niski proces. 

Zgłoś błąd