News

Nie tylko CD Projekt ściga piratów

Okazuje się, że nie tylko CD Projekt ścigał piratów, wysyłając im wezwania do zapłaty kilkuset euro. Podobne praktyki stosuje wiele innych firm, a wśród nich jest nawet polski Techland.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy, że firma CD Projekt zaprzestała ścigania w sieci piratów i wysyłania im wezwań do zapłaty kilkuset euro. Decyzja została podjęta pod wpływem dużej krytyki graczy, która rozgorzała, gdy w grudniu sprawa wyszła na jaw. Okazuje się jednak, że w branży gier znacznie więcej firm stosuje takie praktyki, a wśród nich jest również polski Techland.

Lista firm, które korzystają z usług agencji prawniczych w celu ścigania piratów, jest znacznie dłuższa, a znajdziemy na niej tak znane przedsiębiorstwa, jak: Codemasters, Koch Media,  Eidos, Square-Enix, BitComposer Games, Atari czy Lucas Arts. Na tym polu najaktywniejsi są jednak niemieccy wydawcy, co zresztą nie powinno dziwić, zważywszy na fakt, że na zeszłomiesięczne wezwania CD Projektu do zapłaty pieniędzy najchętniej odpowiadali właśnie Niemcy.

Otwarta pozostaje kwestia skuteczności tych dzialań, bo w internecie nie brakuje relacji osób, które zostały niesłusznie oskarżone. Wszak trudno powiązać adres IP z konkretną osobą.

Zgłoś błąd