News

Jaki spam otrzymywaliśmy najczęściej w trzecim kwartale 2015?

Kaspersky Lab opublikował nowy raport przedstawiający najnowsze trendy w kwestii spamu i phishingu oraz ujawniający metody wykorzystywane do obejścia filtrów antyspamowych naszej poczty.

W trzecim kwartale bieżącego roku spam stanowił 54,2% całego ruchu pocztowego, czyli o 0,8% mniej niż w poprzednim kwartale. Najwięcej spamu wysłano ze Stanów Zjednoczonych (15,3%), na drugim i trzecim miejscu znalazły się kolejno Wietnam i Chiny.

Kaspersky ujawnia również, że wzrosła popularność sposobu na omijanie filtrów spamów w wielu usługach e-mail, polegającego na umieszczaniu tekstu w wiadomości oraz wklejanie fałszywych linków do załączonego pliku PDF, zamiast do treści e-maila.

computer spam  protection

W trzecim kwartale bardzo często pojawiały się wiadomości zawierające fałszywe powiadomienia związane z usługami rezerwacyjnymi, takimi jak linie lotnicze czy hotele. Tego typu e-maile miały na celu wykorzystanie konsumentów w sezonie wakacyjnym, a oprócz tego za ich pomocą rozsyłano złośliwe oprogramowanie.

Część użytkowników otrzymywała wiadomości oferujące randki z osobami z Rosji i Ukrainy. Osobom, które na nie odpowiadały przysyłano jeszcze więcej spamu, a niektóre e-maile zawierały prośby o przesłanie pieniędzy, dzięki którym ich „ukochany” mógłby ich odwiedzić.  

Podczas, gdy w drugim kwartale sytuacja była stosunkowo stabilna, to w miesiącach letnich (trzeci kwartał) zanotowano znaczny wzrost spamu na całym świecie.

Zgłoś błąd