News

Spam w 2015 roku - najwięcej ataków na użytkowników mobilnych

Ilość spamu w 2015 roku zmniejszyła się o 11,48% porównując rok do roku i wyniosła dokładnie 55,28% wszystkich wiadomości e-mail. Spory wpływ na ten wynik miała z pewnością rosnąca popularność platform z legalnymi reklamami na portalach społecznościowych.

Jeżeli chodzi o urządzenia mobilne, fałszywe e-maile i powiadomienia z aplikacji zawierające malware były popularnymi metodami ataku wśród cyberprzestępców. Pojawiły się też nowe taktyki polegające na rozprzestrzenianiu fałszywego oprogramowania w postaci plików .apk (Android Package – używany do instalacji i dystrybucji pakietów na Androida) oraz .jar (archiwum ZIP zawierające program w języku Java).

Poniżej pozostałe dane dotyczące spamu w 2015 roku:

-Niemcy zostały największą ofiarą spamu, gdzie kierowano ponad 19% wszystkich ataków. Następna była Brazylia (7,64%), trzecie miejsce należy do Rosji (6,03%).

Największym źródłem spamu są Stany Zjednoczone (15,2%), natomiast najwięcej ataków phishingu zanotowała Rosja (17,8% globalnych ataków).

computer spam  protection

Dane te udostępniła firma Kaspersky Lab. Daria Loseva, ekspert ds. analizy spamu, powiedziała: „wzrost korzystania z urządzeń mobilnych w naszym codziennym życiu w celu wymiany wiadomości czy danych, jak również dostępu do konta bankowego, przekłada się na wzrost możliwości eksploatacyjnych cyberprzestępców. Niebezpieczne oprogramowanie mobilne oraz spam zyskują coraz większą popularność i z roku na rok działania cyberprzestępców stają się bardziej wyrafinowane. Mowa tu m.in. o aplikacjach mobilnych, które mogą być  wykorzystywane przez cyberprzestępców zarówno bezpośrednio (do wysyłania spamu, w tym bardzo szkodliwego) jak i pośrednio (poprzez wiadomości phishingowe).

Jedno jest pewne: użytkownicy urządzeń mobilnych powinni mieć się na baczności i zachowywać czujność, ponieważ działania cyberprzestępców na tym obszarze stają się coraz groźniejsze.

Zgłoś błąd