News

Haker złamał tajemnicę procesorów AMD

Haker o pseudonimie Chernobyl twierdzi, że złamał skrywaną od 10 lat tajemnicę procesorów AMD. Tajemniczy debbuger, do którego udało mu się uzyskać dostęp, może sporo zmienić w przyszłym postrzeganiu układów AMD.

Nie jest do końca jasne, do czego ów element był wykorzystywany. Najprawdopodobniej był używany przy projektowaniu i testowaniu nowych procesorów. Po spełnieniu swojej roli nie był usuwany z układu finalnego, a jedynie wyłączany. Według rejestrów AMD, debugger jest w użyciu od serii Athlon XP, czyli od około 10 lat.

Haker odkrył ten element w trakcie przeglądania nieudokumentowanych rejestrów procesorów AMD. Aby uzyskać do niego dostęp, trzeba znać specjalne hasło. Chernobyl oczywiście nie był w jego posiadaniu, ale dzięki tzw. metodzie brute-force udało się je zdobyć/odgadnąć i tym samym aktywować tajemniczy element.

Jeszcze nie wiadomo, do czego będzie można go wykorzystać. Jego możliwości mogą być większe, niż komukolwiek mogłoby się wydawać. Mówi się już o tym, że chociażby odblokowywanie dodatkowych rdzeni ma być teraz dziecinnie łatwe. Już wkrótce możemy się spodziewać pierwszych wyników pracy nad debuggerem, bo z całą pewnością wiele osób wzięło się za jego rozpracowywanie.

Zgłoś błąd