News

Firefox może mieć poważne problemy finansowe

Fundacja Mozilla poinformowała o ilości użytkowników i dochodach, jakie osiągnęła przeglądarka internetowa Firefox. Głównym jej sponsorem jest firma Google, która jednak w 2011 roku może nie odnowić umowy zawartej dwa lata temu.

Z przeglądarki Firefox korzysta obecnie 400 milionów użytkowników. Z zaprezentowanego przez Mozillę raportu finansowego wynika, że aż 87 proc. dochodów osiąga dzięki współpracy z firmą Google. Umowa zawarta pomiędzy tymi dwiema firmami jest odnawiana co 2 lata. Już teraz pojawiły się opinie, że Mozilla może mieć w przyszłości poważne problemy finansowe.

Grzegorz Marczak, autorem bloga AntyWeb, jest zdania, że Google może nie odnowić umowy. Powodem tego twierdzenia jest fakt, że Google ma już swoją przeglądarkę internetową Chrome.

– Dla Google 100 milionów dolarów nie jest dużą kwotą i firma może przedłużyć kontrakt z FF. Tym bardziej, że kłopoty finansowe wywołane zerwaniem umowy nie byłby dla wizerunku Google czymś dobrym (bo to Google ciągle mówi o otwartości i szerzy ideę otwartego oprogramowania) – napisał Grzegorz Marczak. – Z drugiej strony pojawia się pytanie, czy Google będzie bawić się w sentymenty? Chrome to jeden z strategicznych projektów dla firmy i jeden z bardziej udanych w ostatnich latach. Możliwy jest więc scenariusz, iż po prostu kolejnej umowy z FF nie będzie, co dałoby się przecież logicznie i prosto wytłumaczyć.

Ostatnia umowa między Fundacją Mozilla a Gigantem z Mountain View została zawarta w 2008 roku, a premiera Google Chrome odbyła się w sierpniu tego samego roku.

Zgłoś błąd