News

Zalman Z9

Świetna obudowa za mniej niż 200 zł

Rynek obudów komputerowych zdominowany jest przez bardzo tanie i tandetne konstrukcje za dużo mniej niż 100 zł. Z drugiej strony znajdziemy produkty, których cena nierzadko przekracza 400 zł. Firma Zalman spróbowała znaleźć wyjście z tej sytuacji wypuszczając na rynek obudowę o bardzo krótkiej nazwie – Z9. Czy Zalman Z9 rzeczywiście jest złotym środkiem i co ma nam do zaoferowania? Tego dowiecie się z najnowszej recenzji na łamach naszego portalu. Zapraszamy!

Wyposażenie i wygląd

Obudowa Zalman Z9 dotarła do naszej redakcji zapakowana w duże kartonowe opakowanie. Zabezpieczona została przed przemieszczaniem się przez dwie styropianowe formy. W środku, oprócz bohaterki naszej dzisiejszej recenzji, znajdziemy zestaw dodatków. Są to:

Zalman Z9

  • instrukcja obsługi,
  • trzy zestawy śrubek,
  • taśmy zaciskowe,
  • przedłużka 8-pinowej wtyczki zasilania.

Design obudowy Z9 przyciąga uwagę. Bardzo dobrze połączono ze sobą błyszczące oraz matowe plastiki. W to wszystko świetnie wkomponowano metalowe kratki maskownicy. Dobrze prezentują się też krzywizny panelu przedniego. Dzięki nim konstrukcja wyraźnie odróżnia się od całej reszty dostępnych na rynku "sobowtórów".

Zalman Z9

Na panelu przednim znajdziemy cztery zatoki 5,25'', z czego do naszej dyspozycji oddano trzy. Uzupełnieniem dla nich jest miejsce na stację dyskietek lub czytnik kart pamięci 3,5''. Większość powierzchni zajmuje kratka wentylacyjna, za którą w dolnej części obudowy kryje się 120-mm wentylator z podświetleniem LED. Przy górnej krawędzi obudowy znalazło się miejsce dla panelu, na którym znajdziemy cztery porty USB (wszystkie USB 2.0), gniazda słuchawkowe oraz mikrofonowe, przycisk Reset oraz kontrolkę aktywności dysku twardego. Przycisk Power przeniesiono jeszcze wyżej, znalazł się on na górnej ścianie konstrukcji, przy krawędzi panelu przedniego.

Zalman Z9

Przy budowie Zalman Z9 wykorzystano wysokiej jakości blachę oraz wspomagające ją elementy z tworzywa sztucznego. Wymiary urządzenia to 504 mm x 464 mm x 207 mm (długość x wysokość x szerokość), a jego waga wynosi 7 kg. Komponenty zostały pokryte czarnym lakierem, który nie dość że podnosi walory estetyczne, to dodatkowo chroni metalowe części przed korozją i uszkodzeniami. Długość Z9 jest odpowiednia, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z montażem nawet bardzo długich kart graficznych mierzących do 29 cm.

Zalman Z9

Ściany boczne ściągamy standardowo, odkręcając blokujące je śruby oraz rozsuwając je do tyłu. Producent nie zdecydował się na zastosowanie patentu znanego chociażby z obudowy SilentumPC Pilum 400 Pure Black, gdzie ściany boczne zawieszone są na zawiasach. Po ściągnięciu boku bohaterki naszej dzisiejszej recenzji naszym oczom ukazuje się całkiem obszerna wnęka na płytę główną i zasilacz. Producent nie zapomniał o właścicielach wydajnych systemów chłodzenia i wydzielił specjalne miejsce na backplate znajdujący się oczywiście pod socketem procesora. W obudowie fabrycznie zamontowano także kołki dystansowe. Niestety tylko cztery, więc gdy mamy pełnoprawną płytę ATX będziemy zmuszeni do dokręcenia kilku kołków samodzielnie.

Zalman Z9

Zasilacz umieszczamy na dole obudowy – jest to obecnie standard. Pod nim znalazł się szereg metalowych żeberek, a nieco dalej kratka wentylacyjna z filtrem powietrza uniemożliwiającym dostanie się do wnętrza kurzu. Podobnie jak w Pilum 400, tak i tutaj zdecydowano się na system inteligentnego rozmieszczenia otworów dla wszystkich kabli. Należy w tym miejscu powiedzieć, że wydaje się to być zrobione o wiele lepiej niż w przypadku polskiego konkurenta. Jak dobrze wiemy, system ten znacząco wpływa na obieg powietrza w obudowie, im mniej kabli go zakłóca, tym przepływ lepszy, a co za tym idzie – temperatura podzespołów niższa.

Zalman Z9

Montaż dysków twardych w przypadku konstrukcji Zalmana jest bardzo ciekawy. Producent postawił na ciszę i oddał do naszej dyspozycji podkładki antywibracyjne. Niestety montaż urządzeń wymaga użycia śrubokręta, szkoda także, że zaślepki slotów na panelu tylnym są wyłamywane.

Zalman Z9

Panel tylny obudowy jest raczej standardowy, nie wyróżnia się specjalnie na tle innych konstrukcji. Znajdziemy tam 120-mm wentylator wyrzucający ciepłe powietrze na zewnątrz obudowy. Są także dwa otwory z gumowymi nakładkami służące do połączenia chłodnicy systemu chłodzenia cieczą. Metal wykorzystany do budowy tego panelu jest dobrej jakości, nie zauważyliśmy nadmiernej podatności na odkształcenia.

Zalman Z9

Na górze obudowy Zalman Z9 znalazło się miejsce na dwa 120- lub 140-mm wentylatory. Jeśli więc nie jesteśmy zadowoleni z temperatur w naszej obudowie, to z mamy możliwość zwiększenia ich liczby. Oczywiście zalecamy konstrukcje wolnoobrotowe cechujące się niskim poziomem hałasu. Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na umieszczenie filtrów powietrza właśnie w tym miejscu.

Zalman Z9

Zgłoś błąd