News

Overclocking LGA775

Powrót do korzeni

Overclocking w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej popularny. Korzyści jakie dzięki niemu możemy osiągnąć są naprawdę kuszące i coraz więcej osób chciałoby zgłębić tajniki tego zagadnienia. Na początku zaczniemy od czegoś starszego, czyli platformy LGA775. W kolejnych artykułach przedstawimy Wam poradniki dotyczące nowszych konfiguracji, których overclocking nieco różni się od tego sprzed lat. Zapraszamy do lektury!

Słowem wstępu

Czym jest overclocking? Co on daje zwykłemu użytkownikowi? Czy komputer w jego wyniku nie ulegnie uszkodzeniu? To pytania, które bardzo często rodzą się w głowach początkujących użytkowników, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z bardziej zaawansowaną obsługą komputera. Nie ma co się dziwić, nikt nie rodzi się geniuszem. Do wszystkiego trzeba powoli dojść samemu, najlepiej bez pośpiechu, bowiem „gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”. Zasada ta dotyczy również overclockingu. W poniższym artykule-poradniku wytłumaczymy Wam, „z czym to się je”, na co uważać, jak dobierać sprzęt. Będzie to również pierwszy z czterech poradników o podkręcaniu. Każdy z nich będzie dotyczył innej platformy. Po tytule nie sposób się nie domyślić, że ta część będzie poświęcona wiekowej już platformie LGA775 od Intela. Kolejne traktować będą o konstrukcjach AMD, LGA1156/1366 oraz LGA1155/2011. Część osób obeznanych w temacie pewnie się zastanawia, dlaczego zaczęliśmy od platformy LGA775. Otóż jest to wiekowa konstrukcja, jednak wciąż wielu użytkowników dalej z niej korzysta, ba, nawet nie myślą o jej wymianie na coś nowszego. Poszczególne elementy są coraz tańsze, a wydajność ich stoi na wciąż zadowalającym poziomie.

overclockingintro

Zacznijmy najpierw od teorii – odpowiedzmy zatem na pytanie, czym jest overclocking, zwany także podkręcaniem. Jest to zmiana ustawień konkretnego podzespołu komputerowego, która ma na celu zwiększenie wydajności bez konieczności wykładania pieniędzy na rozbudowę peceta. Brzmi ciekawie? Pewnie tak, bowiem któż z nas nie chciałby za darmo zwiększyć mocy obliczeniowej komputera? Należy jednak pamiętać, że nie jest to takie hop siup. Podkręcanie wiąże się także z „zabawą” napięciami, które – źle dobrane – mogą być pośrednią przyczyną uszkodzenia komputera. I właśnie z tego powodu powstał ten poradnik – aby pomóc niedoświadczonym zapoznać się z tajnikami OC, tak by bez ryzyka mogli podkręcić swoją maszynę. 

Co możemy podkręcać? Procesor, pamięć RAM i kartę graficzną. Są to elementy, które pozwalają na zmianę swoich domyślnych wartości. Każdą z tych części podkręca się w nieco inny sposób, ale jest kilka wspólnych czynników, które mają wpływ na końcowe rezultaty. Na kolejnej stronie dowiecie się, jak rozpocząć swoją przygodę z OC i na co należy uważać.

Zgłoś błąd