News

Microsoft Office 2010

Zapowiedź nowego pakietu biurowego firmy Microsoft

Office 2007 pojawił się na rynku kilka lat temu. – Efekty wizualne są porywające, zaś poruszanie się po aplikacjach zostało znacznie usprawnione i stało się bardzo intuicyjne – mówił wtedy o Office 2007 Steve Ballmer, Dyrektor Generalny Microsoftu. A jakie zmiany przynosi najnowsza, oznaczona symbolem 2010 wersja pakietu Microsoft Office? Kiedy na rynku pojawi się wersja finalna? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Aktualnie Office 2010 jest dostępny w fazie Release Candidate. Jednak z tej wersji może korzystać jedynie wąska grupa osób uczestniczących w programie TAP (Technology Adoption Program). Pozostałe osoby mogą za darmo wypróbować pakiet Office 2010 w wersji beta. Finalna wersja, według zapewnień Microsoftu, będzie dostępna dla użytkowników końcowych w połowie czerwca.

Główne zmiany w pakiecie Office 2010

Microsoft Web Apps

Jedną z nowości, które pojawiły się w Office 2010, jest usługa Microsoft Office Web Apps. Dzięki niej można korzystać z nieco okrojonej wersji Worda, Excela, PowerPointa i OneNote z każdego miejsca na świecie. Wystarczy posiadać łącze internetowe, jedną z trzech przeglądarek: Internet Explorer, Firefox lub Safari oraz numer identyfikacyjny Windows Live ID. Minusem jest to, że z usługi będą mogli korzystać jedynie ci użytkownicy, którzy zakupią Microsoft Office 2010 w wersjach: Professional Plus lub Standard. Klienci biznesowi mogą korzystać z usługi Office Web Apps w witrynach SharePoint.

Office 2010 beta

Funkcja Co-Authoring

Drugą z głównych nowości zawartych w Office 2010 jest funkcja Co-Authoring. Umożliwia ona zdalną pracę wielu osób nad określonym dokumentem, prezentacją czy arkuszem kalkulacyjnym w jednym czasie. W praktyce oznacza to możliwość monitorowania zmian danego pliku przez wszystkich edytujących projekt. Funkcja Co-Authoring jest wbudowana bezpośrednio w Worda i PowerPointa.  W przypadku arkuszy kalkulacyjnych wspólne edytowanie odbywa się za pomocą usługi SharePoint.

Widok Backstage View

Widok Microsoft Office Backstage View wprowadza zmiany w menu. Całkowicie zastąpił Przycisk pakietu Office, widniejący po lewej stronie. BackStage View umożliwia między innymi otwieranie ostatnio używanych dokumentów, przygotowywanie ich do rozpowszechnienia, zarządzanie wersjami dokumentów i uzyskanie dostępu do ostatnio używanych poleceń za pomocą kilku kliknięć myszką. Dzięki Backstage View można dowiedzieć się również, jak długo trwały prace nad danym plikiem oraz przez kogo ostatnio był edytowany. Oprócz tego BackStage View informuje o dacie ostatniego drukowania oraz tagach, jakimi został oznaczony.

Office 2010 beta

Office Starter Edition, czyli Office dołączany do każdego komputera

Pakiet biurowy Microsoft Office Starter Edition 2010 ma się stać podstawowym oprogramowaniem, w jakie wyposażona będzie część nowo-zakupionych komputerów. Pakiet ten ma oferować podstawowe wersje Worda oraz Excela, pozbawione niektórych funkcji. Office Starter Edition będzie bezpłatny - będą jednak wyświetlane w nim reklamy. W każdej chwili, za odpowiednią opłatą, będzie można przejść na pełne wersje pakietu Office.

Zmiany w wyglądzie

Nowy Office 2010 przynosi kilka kosmetycznych zmian. Interfejs wstążkowy, który pojawił się w wersji 2007 Office’a, jest teraz dostępny niemal we wszystkich składnikach pakietu, także w Outlooku. Nowego interfejsu nie zawiera jedynie program Microsoft Office Picture Manager.

Zmieniono także domyślną kolorystykę pakietu Microsoft Office 2010. Kolor niebieski, występujący w menu i w tle, został zastąpiony przez kolor navy (srebrny).

Office 2010 beta

W Office 2010 pojawiły się nowe ikonki składników pakietu. Można je zobaczyć na poniższym screenie.

Office 2010 beta

Opcje wklejania treści

Kolejną nowością w Office 2010 są opcje wklejania treści. Chcąc wkleić tekst np. do Worda czy PowerPointa możemy zdecydować, czy styl tekstu źródłowego ma zostać zachowany czy też dostosowany do motywu dokumentu docelowego. Jednym kliknięciem możemy zdecydować także o wklejeniu informacji w postaci niesformatowanego tekstu.

Office 2010 beta

Strona: 1 2 3 4 5 Następna
Zgłoś błąd