News

Ray Ozzie zrezygnował z pracy w Microsofcie

Ray Ozzie, główny architekt oprogramowania w firmie Microsoft, zrezygnował ze stanowiska. Powodem jego decyzji jest brak spójności strategii firmy w tworzeniu oprogramowania.

Ray Ozzie objął funkcję głównego architekta oprogramowania w 2006 roku, po współzałożycielu Microsoftu, Billu Gatesie. W poniedziałek dyrektor generalny Microsoftu Steve Ballmer potwierdził jego rezygnację.

Według Raya Ozziego przyszłość Microsoftu jest zagrożona. W firmie trwają spory o przyszłość modelu biznesowego: czy powinien on zostać oparty na bazie usług Cloud Computing, czy też powinien zmierzać ku zachowaniu niezależności firmy jako monopolisty na rynku systemów operacyjnych i pakietów biurowych.

Ray Ozzie
Fot.: Microsoft

Były główny architekt oprogramowania w Microsofcie jest zdania, że systemy operacyjne powinny być maksymalnie upraszczane. Uniwersalne oprogramowanie jest zbyt rozbudowane, co wymaga dużych nakładów pracy. System operacyjny powinien być prosty, i współdziałać z usługami Cloud Computing.

Ray Ozzie jest sceptycznie nastawiony do dalszego sukcesu systemu Windows. Według niego przyszłość należy do małych urządzeń mobilnych, takich jak telefony czy tablety z prostym oprogramowaniem.

Ray Ozzie był bardzo długo związany z Microsoftem. Określano go mianem, wizjonera i ojca sukcesu Microsoftu.

Zgłoś błąd