News

AMD Phenom II - C3 stepping

Jakie zmiany wprowadzi nowa rewizja procesorów AMD Phenom II?

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: AMD Phenom II - C3 stepping
Producent: AMD
Gniazdo procesora: AM3
Liczba rdzeni: 4
Częstotliwość pracy: 3,4 GHz
Pamięć cache L1: 4x64 KB
Pamięć cache L2: 4x512 KB
Pamięć cache L3: 6 MB
Zakładany pobór mocy: 125 W
Magistrala danych: Hyper Transport

AMD wraz ze swoimi procesorami Phenom II X4 doskonale wpasowało się w lukę pomiędzy highednową platformą Core i7 a pozostałymi procesorami z oferty Intela. Tak wielki sukces procesorów AMD okazał się najwidoczniej zaskoczeniem dla niebieskich, bowiem na odpowiedź w postaci platformy Core i5 trzeba było czekać ponad pół roku. Jak AMD zamierza bronić swoich udziałów w rynku? Zapraszamy do krótkiego opisu nowego steppingu procesorów AMD – C3.

Czym jest stepping? W najprostszych słowach jest to oznaczenie procesorów, składające się zwykle z litery oraz cyfry. Pierwsza rewizja znaczona jest jako A0. Kolejne modyfikacje skutkują zmianą albo cyfry lub litery – zależnie od złożoności zmian.

Przy wprowadzaniu drobnych zmian w architekturze mamy do czynienia ze zwiększeniem cyfry. Przykładem takiej zmiany były rewizje G1 i G2 - w przypadku procesorów AMD K8 produkowanych w wymiarze technologicznym 65nm. Zmiany które wprowadzono skutkowały zwiększeniem możliwości przetaktowania procesorów, a także jednostkowym wzrostem wydajności. Podobna zmiana zaszła w przypadku procesorów Phenom gdzie rewizja B2 została zastąpiona rewizją B3, pozbawioną błędu TLB (o którym było dosyć głośno jakiś czas temu).

AMD Phenom II X4 965 - C3 stepping

Poważniejsze modyfikacje w architekturze skutkują zmianą poprzedzającej cyfrę litery. Do takich zmian możemy zaliczyć przejście do nowego procesu produkcyjnego, zmianę ilości pamięci cache czy też zmianę kontrolera pamięci. Do taką swoistą rewolucją była zmiana stepping z B2 na C2 – procesory Phenom zostały zastąpione procesorami Phenom II, które posiadały wszystkie wymienione wcześniej usprawnienia.

Na tym etapie uważny czytelnik powinien sobie zdać sprawę tego, że stepping C3 to tak naprawdę jedynie usprawnienie rewizji C2 znanej. I rzeczywiście – zmiany są w zasadzie jedynie kosmetyczne.

Strona: 1 2 3 4 Następna
Zgłoś błąd