News

AMD Phenom II - C3 stepping

Jakie zmiany wprowadzi nowa rewizja procesorów AMD Phenom II?

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: AMD Phenom II - C3 stepping
Producent: AMD
Gniazdo procesora: AM3
Liczba rdzeni: 4
Częstotliwość pracy: 3,4 GHz
Pamięć cache L1: 4x64 KB
Pamięć cache L2: 4x512 KB
Pamięć cache L3: 6 MB
Zakładany pobór mocy: 125 W
Magistrala danych: Hyper Transport

Usprawnienie procesów produkcji przekłada się też na zwiększenie możliwości podkręcania procesora. Doskonale pamiętamy przepaść dzielącą procesory wykonane w rewizji F2 oraz F3 i prawdę powiedziawszy po cichu liczyliśmy, że wprowadzenie nowego steppingu przyniesie podobne korzyści również w przypadku procesorów Phenom II. Niestety, rzeczywistość okazała się nieugięta. Na naszym testowym systemie Windows Vista Home Premium SP2 64bit nie udało się przekroczyć bariery stabilnych 4 GHz. Co więcej – nawet 3,9 GHz okazało się trudne do osiągnięcia, chociaż w przypadku tej drugiej wartości do pełnej stabilności zabrakło naprawdę niewiele (komputer stracił stabilność dopiero po kilkudziesięciu minutach katowania programem StressPrime).

Niestety nawet 32-bitowy system Windows XP niewiele potrafił w kwestii podkręcalności pomóc. Stabilne 4 GHz były nie do osiągnięcia nawet na płycie ASUS Crosshair III Formula. Patrząc na wyniki, które udało się osiągnąć innym portalom dochodzimy do wniosku, że trafiliśmy na najsłabszą sztukę, która swoimi możliwościami odbiega pozostałych. I chociaż większość nowych procesorów osiąga 4 GHz na powietrzu, to nasz procesor jest najlepszym przykładem tego, że pośród rewizji C3 będą się trafiać i gorsze egzemplarze.

Kolejną rzecz, którą postaraliśmy się sprawdzić była podatność na podkręcanie zintegrowanego kontrolera pamięci. Plotki mówiły, że procesory z serii C3 bez problemu osiągać będą takowanie NB wynoszące 3 GHz. Sprawdziliśmy również i to – niestety bezskutecznie. Z wykorzystaniem chłodzenia powietrznego, przy napięci NB podniesionym do 1,45V udało się osiągnąć zaledwie 2830 MHz. Również maksymalne taktowanie pamięci RAM było porównywalne do tego, jakie osiągnęliśmy na naszym redakcyjnym procesorze C2.

Zastanawiało nas też, co stanie się z popularnymi Phenomami II X2 i X3, które entuzjaści zwykli przerabiać na pełne czterordzeniowce. Obawialiśmy się, że wraz z rewizją C3 AMD może zablokować możliwość odblokowania czegokolwiek w procesorze. Na szczęście z informacji jakie znaleźć można w sieci wynika, że również Phenomy X2 wykonane w tym procesie technologicznym potrafią pracować z czterema aktywnymi rdzeniami. Czyżby odblokowywanie dodatkowych rdzeni było AMD na rękę?

Zgłoś błąd