News

Rząd nie wystraszył się Internautów: Polska podpisze ACTA

Najgorętszy temat ostatnich dni nadal nie cichnie. Premier spotkał się po południu na naradzie z ministrem Administracji i Cyfryzacji, ministrem kultury oraz wiceszefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Decyzja zapadła: Polska podpisze porozumienie ACTA mimo protestów tysięcy internautów.

O rezultatach rozmów poinformował media minister Michał Boni na konferencji zorganizowanej zaraz po spotkaniu u premiera Donalda Tuska. Według prawników, którzy na polecenie szefa Rady Ministrów analizowali treść porozumienia, jedynie w 10% dotyczy ono prawa krajowego. Żadna z norm, które zawierają się w tych 10 procentach, nie zmieni nic w stosunku do obecnie obowiązującego polskiego prawa.

Minister zapewnił, że podpisanie tekstu porozumienia 26 stycznia przez przedstawicieli polskiej ambasady w Tokio nie przesądzi jeszcze o ostatecznym wejściu jego norm w życie. Zapowiedział również, że zostanie przeprowadzona debata publiczna, która poprzedzi ratyfikację dokumentu. W tym czasie zostaną wyjaśnione wszystkie wątpliwości, które pojawiały się w ostatnich dniach.

- Mamy świadomość różnego rodzaju niejasności wokół ACTA. W opiniach pojawiają się zdania, które podważają ten dokument, a są skierowane przeciwko SOPA. (...) Mając świadomość tych wszystkich niejasności zaczniemy od przyszłego tygodnia kolejną fazę wyjaśnień i analiz artykuł po artykule, tak żeby można to było wyjaśnić i wykluczyć, że żaden z artykułów ACTA nie wymaga zmian w polskim prawie - powiedział minister Boni.

Tymczasem dzisiejszego poranka doszło do kolejnego ataku, którego ofiarą padła strona internetowa Premiera Donalda Tuska. Efekt był następujący:

premier.gov.pl

Zgłoś błąd