News

Niebezpieczna luka w systemie Android

W jednym z komponentów Androida eksperci odkryli bug, który może sprawić, że hakerzy przejmą kontrolę nad urządzeniem.

Pracownicy firmy CrowdStrike odkryli, w jaki sposób użyć błędu w systemie, by przeprowadzić atak i przejąć kontrolę nad urządzeniem. Na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w San Francisko, CrowdStrike zamierza zaprezentować swoje wyniki "znaleziska".

Na czym w zasadzie ma polegać atak? Hakerzy wysyłają odpowiednio spreparowanego maila bądź wiadomośc tekstową, która pochodzi z zaufanego źródła np. z listy kontaktów w telefonie. W wiadomości będzie zawarty link z prośbą o jego kliknięcie. To wystarczy, by zainfekować telefon lub inne urządzenie.

android oops

Dmitri Alperovitch, dyrektor ds. technologii i współzałożyciel CrowdStrike, powiedział, że w tym momencie haker uzyskuje pełną kontrolę nad telefonem, w tympodsłuchiwanie rozmów telefonicznych i monitorowanie położenia urządzenia.

Google jeszcze nie wypowiedziało się na ten temat. Alperovitch ostrzega jednak, że użytkownicy muszą być świadomi, że takie ataki istnieją, tym bardziej że żadne oprogramowanie zabezpieczające telefon czy tablet nie jest w stanie wykryć tego wirusa.

Zgłoś błąd