News

Google aktualizuje swojego Translatora

Na początku roku Google wprowadziło znaczące zmiany w swoim translatorze, oferując pisemne tłumaczenia w 90 językach, a także wyłapywanie tekstu z filmów i muzyki. Nie zabrakło również tłumaczenia konwersacji w 32 językach na bieżąco. Obecnie w aplikacji wprowadzane są kolejne udoskonalenia.

Na swoim oficjalnym blogu przedsiębiorstwo poinformowało, że Translator Google zostaje rozbudowany m.in. w kwestii wydajności oraz sposobu działania. Podczas czytania dokumentów, użytkownicy mogą natychmiast przetłumaczyć je z i na angielski, bułgarski, kataloński, chorwacki, czeski, duński, holenderski, fiński, filipiński, węgierski, szwedzki, słowacki i wiele innych (w tym również na język polski). Aplikacja może także przetłumaczyć dokument z angielskiego na język hindi lub tajski. Używając aparatu, Google wykryje tekst i wyświetli na ekranie już przetłumaczone wyrazy jeszcze dokładniej niż do tej pory. Dokładne działanie aplikacji podczas tłumaczenia tekstu do piosenki „La Bamba” w czasie rzeczywistym można obejrzeć tutaj.

Tłumacz Google

Otavio Good, inżynier oprogramowania w Translatorze Google powiedział, że takie tłumaczenia możliwe są dzięki serii mocno udoskonalonych sieci neuronowych. Są to algorytmy, które swoim zachowaniem przypominają działanie ludzkiego mózgu. Przyczyniają się m.in. do poprawy skuteczności rozpoznawania głosu. System uczy się specjalnych ikon, w tym różnych czcionek czy drobnych uszkodzeń. Powoduje to, że w tysiącach próbek jest on w stanie rozpoznać, zastosować i przetłumaczyć wyrazy. Wyzwanie stanowią jednak języki wschodnie i to właśnie praca nad nimi jest najbardziej czasochłonna. Stanowią one jednak cel całego zespołu.

Dodatkowo, aplikacja poprawiła wydajność podczas rozmowy z innymi w języku obcym, zapewniając lepszy przepływ treści. Tłumacz Google ma służyć globalnej społeczności, a dodatkowa optymalizacja przyspieszy tłumaczenie dopasowując się do prędkości transmisji danych.

Zgłoś błąd