News

FileSonic, FileServe i inni rezygnują z hostowania plików

Kilka dni temu głośno było o zamknięciu MegaUpload - jednego z największych serwisów umożliwiających udostępnianie plików w Internecie. Inne tego typu witryny postanowiły dmuchać na zimne – FileSonic i FileServe już ogłosiły drastyczną zmianę formy działalności.

Nie ucichł jeszcze szum po głośnym zamknięciu przez służby bezpieczeństwa USA serwisu Megaupload i oskarżeniu jego twórców o wspieranie rozpowszechniania nielegalnych plików w sieci. Podczas gdy ta sprawa nadal się toczy, inne tego rodzaju serwisy postanowiły na swój własny sposób ochronić się przed losem poprzednika.

Na największe zmiany zdecydował się Filesonic, odbierając użytkownikom możliwość udostępniania plików. Strona służy teraz tylko jako dysk internetowy, na który - owszem - można wrzucać pliki, ale już bez możliwości dzielenia się nimi. Oznacza to również koniec oferowanego programu partnerskiego, o którym za chwilę.

Pozostałe serwisy nie pozostają daleko w tyle. FileServe również rezygnuje z programu partnerskiego oraz banuje użytkowników logujących się z adresów IP pochodzących z USA. Podobne działania podejmują również Uploaded.to, 4shared, FileJungle czy UploadStation (część z nich jest własnością Fileserve). Dodatkowo wszystkie serwisy masowo usuwają pliki mogące wywołać podejrzenia o rozpowszechnianie nielegalnych treści.

Serwisy, takie jak MegaUploadFileServe czy FileSonic oferowały możliwość uploadu dowolnych plików i bardzo proste udostępnienie ich innym użytkownikom Internetu. Dodatkowo proponowały one osobom posiadającym konto premium programy partnerskie, w ramach których - za określoną ilość pobrań pliku wrzuconego na serwer przez użytkownika - otrzymywał on pewną sumę pieniędzy. 

Czy zmiany te oznaczają koniec internetowego piractwa? Trudno powiedzieć, póki co na pewno znacznie je ograniczą uderzając przede wszystkim w użytkowników tak zwanych warezów - serwisów służących do dzielenia się przez internautów plikami udostępnionymi właśnie na stronach prowadzących działalność podobną do Megaupload. Pozostaje czekać, by przekonać się, czy na innych serwisach również będziemy mieli okazję zobaczyć taki widok:

Domena zajęta przez służby federalne

Zgłoś błąd