News

Chrome pozwala zmniejszyć zużycie transferu danych nawet o 70%

Google zaktualizowało swoją przeglądarkę Chrome na Androida. Uaktualnienie objęło m.in. usprawnienie funkcji Data Saver, która znacznie zmniejszy zużycie transferu danych – nawet o 70 procent.

Użytkownicy, którzy korzystają z funkcji oszczędzania danych w mobilnej przeglądarce (można to sprawdzić poprzez Ustawienia Przeglądarki> Zaawansowane> Oszczędzanie Danych> Włączone) już niedługo powinni zauważyć, że podczas przeglądania stron przy wolnym połączeniu Chrome „wyłączy” wszystkie obrazy na stronie. Gdy cała witryna zostanie załadowana, na dole ekranu wyświetli się czarny pasek powiadomień, gdzie znajdziemy niewidoczne wcześniej zdjęcia.

Google Chrome aplikacja

Jak powiedział  Product Manager Tal Oppenheimer, rozszerzona funkcja Data Saver najpierw zostanie uruchomiona w Indiach i Indonezji, a w następnych miesiącach obejmie kolejne regiony.

Warto również wspomnieć, że tryb oszczędzania danych jest dostępny dla urządzeń mobilnych na Androidzie oraz iOS korzystających z przeglądarki Chrome począwszy od wydania z 2014 roku. Sama funkcja pojawiła się w marcu tego roku jako rozszerzenie mające na celu zaoszczędzenie czasu, transferu danych oraz zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ wszystkie strony przechodzą przez serwery Google, gdzie są sprawdzane pod kątem złośliwego oprogramowania.

Google Chrome nie jest jednak jedyną przeglądarką, która stawia na oszczędność danych. Opera Software w czerwcu udostępniła aplikację Opera Max, która pozwala kompresować pobierane na smartfona dane. Sprawdza się to szczególnie w przypadku użytkowników posiadających ograniczony transfer danych.

Zgłoś błąd