News

CHIP – miniaturowy komputer za 9 dolarów

Miniaturowe komputery obecnie stają się coraz popularniejsze, dlatego CHIP nie jest pod tym względem niczym nowym. Jego cena, czyli zaledwie 9 dolarów brzmi jednak bardzo zachęcająco. Tyle właśnie będzie kosztowało urządzenie, które już niedługo trafi do masowej produkcji.

CHIP

Na Kickstarterze trwa zbiórka pieniędzy na uruchomienie masowej produkcji  miniaturowego komputera CHIP. Do końca pozostało 26 dni, a już udało się zebrać ponad 655 tysięcy dolarów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu urządzeniem. Założonym celem była kwota zaledwie 50 tysięcy dolarów. Jak piszą twórcy o swoim pomyśle, CHIP jest mały, nie sprawia trudności w użytkowaniu i może być wykorzystywany na wiele różnych sposób. To pełnoprawny komputer, wyposażony w procesor Alllwinner  A13 taktowany zegarem 1 GHz, 512 MB pamięci DDR3, GPU Mali 400 oraz 4 GB miejsca na dane użytkownika. Oprócz tego urządzenie korzysta z Bluetooth 4.0 i Wi-Fi 802.11B/G/N, dzięki czemu można będzie połączyć się z siecią, a także używać bezprzewodowych myszy i klawiatury. Za dodatkową opłatą można otrzymać złącze HDMI, które ułatwi przesyłanie obrazu. Wśród zainstalowanych na komputerze aplikacji znajdziemy przeglądarkę Chromium, system operacyjny oparty na Linuksie i wiele innych.

CHIP Pocket

Twórcy pomyśleli też o możliwości przekształcenia CHIPa w urządzenie przenośne – posłuży do tego stacja dokująca Pocket CHIP. Za podstawową wersję komputera zapłacimy 9 dolarów, a płacąc 19 otrzymamy dodatkowo zewnętrzny akumulator lub adapter VGA. Najdroższa wersja ze stacją dokującą oraz HDMI kosztować będzie 49 dolarów. Wysyłka urządzeń ma nastąpić za rok, a jej koszt wyniesie 20 dolarów.

ChIP 2

Zgłoś błąd