News

Bezpieczne granie w sieci – poradnik

Eksperci do spraw cyfrowego bezpieczeństwa z firmy Trend Micro postanowili zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie płyną z sieciowego grania. Przygotowali więc poradnik, w którym uwypuklają niebezpieczeństwa czyhające na nieświadomych graczy.

– Większość z nas nie wyobraża sobie dnia spędzonego bez internetu, coraz więcej osób interesuje się grami. Niestety wciąż wielu graczy nie zdaje sobie sprawy z tego, że należą do grupy, która jest na celowniku działań cyberprzestępczych. Na szczęście istnieją jednak sprawdzone metody, które pozwalają fanom gier na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji – mówi Rik Ferguson, dyrektor ds. komunikacji i badań nad bezpieczeństwem w firmie Trend Micro.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że coraz więcej Polaków korzysta z elektronicznych form rozrywki. Granie jako formę relaksu wybiera co trzeci z naszych rodaków (35 proc.), a 7 proc. naszego społeczeństwa korzysta z gier online. To spora grupa osób zagrożonych cyberprzestępstwami – dlatego ze względu na jej bezpieczeństwo Trend Micro zaprezentowało poradnik z przydatnymi wskazówkami dla graczy. Prezentujemy go poniżej.

Trend Micro  

Oto lista najistotniejszych zasad pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo podczas grania:

Bezpieczne logowanie: Upewnij się, że Twoje loginy i hasła są trudne do odgadnięcia. Nie powinny być to standardowe kombinacje znaków. Idealna kompozycja to połączenie liter, cyfr i symboli. Ponadto warto mieć oddzielne hasła dla każdego z internetowych kont, z których korzystasz, by w razie złamania jednego z nich złodziej nie miał dostępu do całej reszty.

Bezpieczeństwo przeglądarki/PC: Sprawdź, czy dysponujesz najnowszymi wersjami programu antywirusowego i systemu operacyjnego. Korzystaj z najnowszych wersji przeglądarek i wtyczek, by zminimalizować ryzyko infekcji spowodowanej wirusami i oraz by uniknąć innych zagrożeń.

Unikanie oszustw związanych z ID: Nie dziel z innymi graczami online żadnych detali, które umożliwyłyby zidentyfikowanie Twojego ID. Możesz natrafić na oszustów, którzy planują popełnić przestępstwo, by później przypisać je Tobie.

Linki do ściągania i załączniki: Bądź podczas otwierania plików czy linków zawartych w emailach. Zawsze staraj się zweryfikować źródła, z których masz zamiar pobrać pliki. Zachowaj szczególną czujność w kwestii emaili otrzymywanych od dostawcy gry, z której korzystasz - szczególnie gdy pojawiają się w nich prośby o podanie szczegółowych danych osobowych lub informacji na temat logowania do Twojego profilu. W takiej sytuacji najprawdopodobniej masz do czynienia z atakiem cyberprzestępcy.

Łącza: Nigdy nie graj korzystając z nieznanych lub niezabezpieczonych sieci WiFi.

Bezpieczeństwo stron internetowych: Korzystaj ze stron z zabezpieczeniem SSL (taka informacja powinna znajdować się w widocznym miejscu strony), które szyfrują Twoje dane zmniejszając tym samym ryzyko ich utraty poprzez przechwycenie.

Kredytowa versus debetowa: Podczas zakupów online upewnij się, że korzystasz z karty kredytowej, a nie debetowej. Pomoże Ci to zwiększyć ochronę przed przestępczością w sieci.

Wprowadzenie tych kilku zasad w życie nie jest czasochłonne, a może zabezpieczyć graczy przed kradzieżą danych personalnych, pieniędzy na e-koncie czy też zdobytych w ferworze walki osiągnięć w danej grze.

Miłego grania!

Do ostatniego przyłączam się i ja.

Zgłoś błąd