News

Z jakich systemów i przeglądarek korzystają Polacy?

Zakończone niedawno badania prowadzone przez serwis Ranking.PL wykazały, że z systemu Windows XP korzysta niecałe 80% internautów. Ludziom nadal nie spieszy się z przejściem na nowsze systemy operacyjne. Dla 18,7% społeczności korzystającej z komputerów, Windows 98, 2000 i ME jest zupełnie wystarczający. Linux z kolei używany jest przez 1% internautów. Słabo ma się przeglądarka internetowa, która wyszła spod rąk programistów Microsoftu. Z Internet Explorera korzysta już tylko 72,5% inernautów. Firefox stale poprawia swoją pozycję, na początku marca jego udział w polskim internecie wynosił 18,5%, natomiast badania z okresu od 4-ego do 10-ego kwietnia wykazują, że ognisty lis przekonał do siebie już 19,1% surferów. Popularność Opery również wzrasta, acz w wolniejszym tempie. Skandynawska przeglądarka używana jest obecnie przez 6.9% internautów. Udział w polskim internecie programów takich jak Mozilla, Netscape czy Safari nie przekracza 1%.

Przeprowadzone badania dotyczyły również wyszukiwarek, z których korzystają polscy internauci. Niekwestionowanym liderem jest oczywiście silnik Google, korzysta z niego aż 81.2% surferów, procent ten nadal wzrasta. Na drugim miejscu wylądowała wyszukiwarka Onetu (8,7%), a na trzecim NetSprint (9.7%).

Jak można było się spodziewać najpopularniejszą parą w polskim internecie jest Windows XP z Internet Explorerem. Nie zaskakuje również fakt, że osoby korzystające ze starszych systemów operacyjnych nie są zbyt otwarte na alternatywne przeglądarki internetowe.

Zgłoś błąd