News

Szóste urodziny Firefoksa

Dziś mija sześć lat od momentu opublikowania pierwszej wersji przeglądarki internetowej Firefox. Produkt fundacji Mozilla przez ten czas zdobył rzeszę fanów i zasłynął jako "lżejsza alternatywa" dla Internet Explorera.

Dokładnie 9 listopada 2004 roku w sieci pojawił się Firefox 1.0. Był to wówczas okres dominacji Internet Explorera 6, z którego korzystała przytłaczająca większość internautów. Głównym celem programistów Mozilli było stworzenie aplikacji lekkiej i bezpiecznej, a przy tym posiadającej niezbędną do efektywnego surfowania po globalnej sieci funkcjonalność. Nowością był wówczas mechanizm wyświetlania stron internetowych na kartach oraz obsługa wtyczek, których w momencie premiery było już około 100. Przez 6 lat swojego istnienia Firefox zdobył ponad 30 proc. rynku przeglądarek (źródło: StatCounter) i stał się drugim, najpopularniejszym tego typu programem na świecie.

Dziś najnowsza wersja Firefoksa nosi numer 3.6.12, a fundacja prowadzi prace nad kolejnym, czwartym wydaniem. Najprawdopodobniej zobaczymy je w przyszłym roku. Jeżeli ktokolwiek z was jeszcze nie miał do czynienia z tą przeglądarką internetową, może ją znaleźć w naszym dziale download.

Zgłoś błąd