News

Program tygodnia: Facebook Messenger

Komunikator Facebooka dla Windows

Facebook opanował niemal wszystkie sfery naszego życia towarzyskiego. Teoretycznie powinniśmy korzystać z niego, żeby podtrzymać nasze kontakty ze znajomymi. W praktyce stał się centrum mentalnego ekshibicjonizmu. Nic zatem dziwnego, że Mark Zuckerberg opracowuje kolejne strategie wdrożenia serwisu do różnych urządzeń, które nas otaczają. Co byście powiedzieli na facebookowy komunikator dla systemu Windows?

Facebook Messenger jest właściwie jeszcze w stadium beta, choć można go już pobrać ze strony serwisu. Aplikację można w skrócie opisać jako desktopowy komunikator i system powiadomień, który pozwala nam na bieżąco utrzymać kontakt ze znajomymi bez potrzeby uruchamiania przeglądarki.

Messenger dla Windows jest drugim etapem wdrożenia Facebooka do różnego rodzaju urządzeń. Wcześniej aplikację o takiej samej nazwie otrzymali posiadacze smartfonów z Androidem oraz iOS. Teraz trafia ona na komputery osobiste. Czy jest w stanie zastąpić tradycyjne komunikatory?

Instalator

Instalator programu został w pełni zautomatyzowany, co ma swoje dobre i złe strony. Przede wszystkim takie rozwiązanie przypadnie do gustu użytkownikom, którzy nie są za pan brat z obsługą komputera. Zawiedzeni będą natomiast wszyscy ci, którzy lubią wiedzieć chociażby, gdzie skopiowane zostaną pliki programu (i niekoniecznie chcą, żeby to była partycja systemowa).

Lista kontaktów

Okienko programu przywodzi na myśl standardowe komunikatory, z tym wyjątkiem, że zostało podzielone na dwie strefy – listę znajomych oraz ich aktywność. Przy górnej krawędzi znajdziemy natomiast trzy charakterystyczne dla Facebooka ikony – zaproszenia do znajomych, wiadomości oraz powiadomienia. Praktycznym dodatkiem jest możliwość przypięcia listy do prawej krawędzi ekranu (zupełnie tak jak w webowej wersji serwisu), dzięki czemu jest widoczne non stop.

Okienko rozmów

Ciekawie zaprojektowano okno rozmowy, którego unikatową cechą są umieszczone na dole zakładki, dzięki którym możemy przełączać się między rozmówcami. Niestety próżno szukać tutaj jakichkolwiek innych funkcji, gdyż Facebook Messenger jest ich zwyczajnie pozbawiony. Nie pozostaje nic innego, jak zrzucić to na karb wersji testowej, która prawdopodobnie doczeka się jeszcze wielu usprawnień.

Facebook Messengera możecie pobrać z naszego działu Download i samodzielnie przekonać się, czy jest w stanie zastąpić Wam poczciwe Gadu-Gadu. Warto przy okazji dodać, że z aplikacji skorzystają tylko użytkownicy Windows Visty i 7.

 

Podsumowanie

Facebook Messenger to właściwie namiastka poważnego komunikatora, choć można mieć wątpliwości, czy aby Zuckerberg chce, by takim się stał. Otóż największą zaletą facebookowego chatu jest jego prostota – żadnych statusów, opisów i im podobnych; albo ktoś jest online, albo nie. I na tym się kończą możliwości prezentowania się znajomym (do czego służy w końcu tablica, a od niedawna oś czasu).

Według informacji, które podaje Facebook, aplikacja z czasem zostanie rozbudowana o możliwość prowadzenia wideorozmów, a więc może zagrozić pozycji Skype’a, który przecież od niedawna również jest mocno zintegrowany z serwisem społecznościowym Zuckerberga.

Ogólne odczucie dotyczące Facebook Messengera jest bardzo pozytywne, choć niepokój wzbudza zapotrzebowanie na zasoby systemowe aplikacji (blisko 100 MB pamięci RAM). Wraz z dodawaniem kolejnych funkcji prawdopodobnie wzrośnie ono jeszcze bardziej, co zdecydowanie nie ucieszy posiadaczy starszych maszyn. Jeżeli zatem ktoś ma stosunkowo nowy komputer i potrzebuje szybkiego sposobu na kontakt ze swoimi znajomymi, prawdopodobnie nie znajdzie lepszej aplikacji (choć zawsze może skonfigurować obsługę chata w standardowym komunikatorze obsługującym protokół XMPP).

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • przejrzysty i minimalistyczny interfejs
  • nie przytłacza liczbą funkcji
  • ambitne plany twórców w związku z dalszym rozwojem
  • prosty do bólu
  • brak jakichkolwiek możliwości konfiguracji
  • dość duże zapotrzebowanie na pamięć RAM
  • tylko dla użytkowników Visty i Windows 7
55%
Zgłoś błąd