News

Fractal Design ARC midi R2

Ascetyczna obudowa dla wymagających użytkowników

Obudowa to coś więcej niż tylko metalowy szkielet naszego komputera. To także swoista wizytówka, to na nią spogląda się w pierwszej kolejności. Musi być funkcjonalna i udostępniać tyle miejsca, ile jest potrzebne do zaspokojenia indywidualnych potrzeb każdego konsumenta. W naszym dzisiejszym teście rzucimy okiem na propozycję firmy Fractal Design – obudowę midi tower ARC midi R2. Czy produkt ma szansę zaistnieć na naszym rynku?

Zawartość zestawu i wygląd zewnętrzny

Testowany przez nas model dotarł do redakcji w standardowym, kartonowym opakowaniu. Jego Oznakowanie kartonu możemy ocenić na pięć z plusem – o ile na froncie znajdziemy jedynie zarys obudowy, jej nazwę i logo firmy, tak po przeciwnej stronie świetnie opisano każdy element składowy konstrukcji.

Fractal Design ARC midi R2

Razem z obudową użytkownik otrzymuje zestaw śrubek i łączników. Wszystkie elementy umieszczono w czarnym, kartonowym pudełku. Producenta należy pochwalić za umieszczenie na nim informacji o liczbie elementów znajdujących się w środku. Niby taka trywialna sprawa, a nadal nie jest zbyt częsta praktyka. Poza wymienionymi dodatkami w kartonie znalazła się też instrukcja obsługi, co ważne – także w języku polskim.

Fractal Design ARC midi R2

Fractal Design ARC midi R2 prezentuje się bardzo stylowo, a na ogólne pozytywne wrażenie składają się stonowany kolor i design obudowy. Wykorzystanie czarnego, matowego lakieru oraz plastikowych elementów stylizowanych na szczotkowane aluminium naprawdę może się podobać.

Fractal Design ARC midi R2

Na panelu frontowym znalazła się metalowa siatka oraz dwie 5-calowe kieszenie na napędy. Świetnym patentem jest możliwość błyskawicznej deinstalacji siatki praktycznie jednym kliknięciem przy górnej krawędzi, dzięki czemu możemy wymienić filtr przeciwkurzowy lub zamontować/ zdemontować wentylator. Rozwiązanie to bardzo przypadło nam do gustu.

Fractal Design ARC midi R2

Górny panel obudowy dzieli się na dwie części – plastikowy stelaż z umieszczoną w nim metalową siatką oraz elementy kontrolne PC. Cały panel górny można zdjąć w bardzo prosty sposób, co ułatwia czyszczenie filtrów przeciwpyłowych. Użytkownik ma dostęp do przycisków Power oraz Reset (ten ostatni jest niestety zdecydowanie zbyt mały), wejścia/ wyjścia audio, dwóch złączy USB3 oraz przełącznika napięcia wentylatorów (a więc pośrednio – ich prędkości obrotowej).

Fractal Design ARC midi R2

Tył prezentuje się raczej standardowo – mamy miejsce na śledzia płyty głównej, pod którym znalazło się siedem zaślepek dla urządzeń instalowanych w obudowie. Zasilacz instalowany jest na dole konstrukcji, co jest obecnie standardem. Do wyrzucania ciepłego powietrzna na zewnątrz obudowy służy 140-mm wentylator wyposażony w trzypinową wtyczkę. Taki sam został podwieszony do panelu górnego.

Fractal Design ARC midi R2

Panele boczne wyglądają bardzo prosto. Prawy wykonany jest z litej blachy, lewy posiada umieszczone na środku plastikowe okno umożliwiające podejrzenie tego, co się dzieje w środku obudowy. Demontaż jest dziecinnie prosty dzięki szybkośrubkom.

Fractal Design ARC midi R2

Zgłoś błąd