News

ASRock Z77 OC Formula

Płyta stworzona przez overclockera dla overclockerów

Kilka lat temu nikt nawet nie przypuszczał, że ASRock - firma, której produkty niegdyś cieszyły się wątpliwą sławą - będzie kiedykolwiek tworzyć konstrukcje przeznaczone dla graczy lub overclockerów. Tymczasem ASRock zdecydował się na podjęcie współpracy z Nickiem Shihem – znanym overclockerem, tworząc płytę ASRock Z77 OC Formula. Czy owoc tej współpracy okaże się być prawdziwym kamieniem milowym w historii producenta? Zapraszamy do testu ASRock Z77 OC Formula.

Dziś postanowiliśmy wziąć pod lupę płytę ASRock Z77 OC Formula – konstrukcję przeznaczoną zarówno dla prawdziwych entuzjastów, jak i zwykłych użytkowników oczekujących wysokiej wydajności i podatności na podkręcanie. W projektowaniu płyty wziął udział Nick Shih, jeden z czołowych światowych overclockerów, który w najnowszy produkt ASRocka włożył mnóstwo serca. Efekty jego pracy widać nie tylko w konstrukcji płyty, ale również np. w BIOS-ie, gdzie umieszczono gotowe profile do podkręcania procesora, kompletne zestawy ustawień do podkręcania pamięci RAM zbudowanych na bazie określonych kostek pamięci itp.

ASRock Z77 OC Formula

W konstruowaniu płyty duży nacisk położono na jakość zasilania poszczególnych komponentów. Oprócz tego konstrukcję wyposażono w szereg udogodnień dla overclockerów, takich jak przyciski do zmiany taktowania CPU w czasie rzeczywistym, dużą liczbę czujników temperatury, punkty do pomiaru napięć, przełączniki wyłączające poszczególne sloty PCI-Express itd.

Podstawowe informacje

ASRock Z77 OC Formula to płyta główna wyposażona w socket LGA1155, stworzona z myślą o najnowszych procesorach Intel opartych o architekturę Ivy Bridge lub Sandy Bridge. Płyta wyposażona jest w sloty pamięci DDR3, sloty PCI-Express 3.0 (kompatybilna również z kartami PCI-E 2.0), a dzięki zastosowanemu chipsetowi Intel Z77 umożliwia podkręcanie procesorów z odblokowanym mnożnikiem (z literką K w nazwie modelu) oraz wykorzystywanie zintegrowanego z procesorem układu graficznego (brak konieczności używania dedykowanej karty graficznej).

Na płycie nie mogło oczywiście zabraknąć nowoczesnych interfejsów, takich jak USB 3.0 lub SATA3. Ponadto na laminacie płyty znajdziemy takie udogodnienia, jak wyświetlacz diagnostyczny czy też przyciski Power i Reset.

Opakowanie i wyposażenie

Płyta dostarczana jest w dużym, czarno-szarym pudełku, którego motywem przewodnim jest żółty samochód sportowy. Producent zdecydował się nie szpecić pudełka dziesiątkami informacji o zastosowanych unikalnych technologiach – na froncie znajdziemy w zasadzie tylko nazwę modelu, wspomniany wcześniej żółty samochód oraz kilka małych sygnaturek przedstawiających obsługiwane procesory i technologie. Również tył opakowania nie jest przeładowany informacjami, co w zasadzie w dzisiejszych czasach jest wręcz… nietypowe.

ASRock Z77 OC Formula

Standardem w produktach tej klasy stało się już, że przednia część opakowania otwiera się pozwalając na obejrzenie płyty przez malutkie okienko. Wewnętrzna strona „drzwiczek” skrywa nieco więcej marketingowych opisów, ale tu również nie ma natłoku informacji. Z opisów dowiemy się tylko, w jaki sposób dane technologie wpływają na polepszenie możliwości podkręcania oraz jakie dodatkowe funkcje przygotowali dla użytkownika konstruktorzy płyty.

Oprócz płyty w opakowaniu znajdują się ponadto:

  • instrukcja obsługi,
  • przewodnik po UEFI,
  • płyta ze sterownikami,
  • zaślepka na tylny panel,
  • pasta termoprzewodząca GELID GC-Extreme,
  • panel frontowy USB 3.0 do zatoki 3,5” + śledź do montażu tyłu,
  • 6x taśma SATA 6Gbps,
  • 2x przejściówka zasilająca MOLEX-SATA,
  • mostek SLI,
  • plastikowe podstawki pod płytę.

ASRock Z77 OC Formula

Ilość dodatków nie jest tak powalająca, jak w przypadku niedawno testowanej płyty Gigbyte Z77X-UP7, ale powinna całkowicie zaspokoić oczekiwania większości użytkowników.

Zgłoś błąd