News

Dungeon Lords

Poczuj na własnej skórze jak ciężko jest być bohaterem...

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Dungeon Lords
Producent: Heuristic Park
Dystrybutor w Polsce: CD Projekt
Wersja językowa: angielska
Data premiery na świecie: 5 maja 2005
Data premiery w Polsce: 22 lipca 2009
Zalecany wiek: 12+
Wymagania sprzętowe - minimalne: procesor Intel Pentium III (1 GHz) lub odpowiednik, 512 MB RAM, karta graficzna zgodna z DirectX 8.1b, 1,2 GB wolnego miejsca na HDD

Komputerowe gry RPG darzę szczególną sympatią, niezależnie od tego, czy są to tytuły nastawione głównie na akcję czy też kładące największy nacisk na dobrą opowieść i dialogi. Z identyczną przyjemnością mogę grać w Planescape Torment i w Gothica. Z tej też przyczyny, gdy CD-Projekt postanowił wydać w naszym kraju Dungeon Lords, byłem wniebowzięty. W końcu są (dla niektórych właściwie już "były") wakacje, czasu wolnego co niemiara, można więc bez większych problemów poświęcić te kilkadziesiąt godzin i wsiąknąć bez reszty w świat pełen przygód. Ale czy warto wybrać właśnie ten przedstawiony w Dungeon Lords?

Zanim udzielę odpowiedzi na powyższe pytanie, czuję się zobowiązany do tego, by parę spraw przypomnieć, historia gry jest bowiem nieco zakręcona. Dungeon Lords, autorstwa Heuristic Park, pierwotnie ukazał się na zachodzie w 2005 roku i został wręcz zarzucony niepochlebnymi recenzjami. Głównym oskarżeniem, jakie wtedy padało, była kosmiczna ilość błędów w grze. Patche wyrastały jak grzyby po deszczu i po kilku miesiącach gra zaczynała przypominać produkcję w pełni ukończoną. Wtedy to wydawca (Dreamcatcher), zamiast udostępnić wszystkim ostatniego patcha, postanowił na nim zarobić i wypuścić poprawiony już produkt ponownie do sklepów. Edycja upatchowana została dumnie ochrzczona "kolekcjonerską" i trafiła na półki sklepowe. Posunięcie to było mocno kontrowersyjne i raczej nie spotkało się z ciepłym przyjęciem przez ogół graczy (zwłaszcza że "kolekcjonerskość" tej edycji była "lekko" dyskusyjna; nieco lepiej sprawa wyglądała w USA, gdzie, oprócz aktualizacji, gra dorobiła się chociaż metalowego pudełka). Gdzieniegdzie można było co prawda przeczytać opinie pojedynczych osób, jakoby gra po tych kilku patchach prezentowała się całkiem nieźle, ale większość zdążyła już na tym tytule postawić krzyżyk.

Screen z gry Dungeon Lords

Dungeon Lords a sprawa polska

Minęło kilka lat, w Polsce (gdzie gra pierwotnie w ogóle nie dotarła) chyba wszyscy zdążyli już o produkcji Heuristic Park zapomnieć. Aż tu nagle gra znalazła się w planie wydawniczym CD-Projektu i w lipcu bieżącego roku zadebiutowała w kraju nad Wisłą w ramach serii Topseller. Oczywiście w wersji „upatchowanej” i spolszczonej (polonizacja kinowa). W całkiem eleganckim pakiecie znajdziemy tekturową obwolutę z logo serii, pudełko dvd-box z premierową okładką (nieco zbyt ciemną w stosunku do oryginału, przynajmniej na taką przypadłość cierpi mój egzemplarz), ponad trzydziestostronicową instrukcję, kartę rejestracyjną i płytkę DVD z grą (co jest niemałym udogodnieniem w stosunku do zagranicznej wersji, wydanej na trzech płytach CD).

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna
Zgłoś błąd