News

Windows 10 rok po premierze na komputerze co czwartego Polaka

Od premiery najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu mija już rok. Według własnych danych marki, na Windows 10 zdecydowało się już 300 milionów użytkowników. Bez wątpienia zachętą dla właścicieli starszych wersji 7 i 8 była bezpłatna aktualizacja do „dziesiątki”. Wszyscy, którzy chcieliby wymienić swój system operacyjny na nowszy, mogą to uczynić jeszcze tylko do jutra - 29 lipca. Które systemy operacyjne cieszą się obecnie największą popularnością? Sprawdziła to porównywarka cen idealo.pl.

DESKTOP VS. MOBILE: NAJPOPULARNIEJSZE SYSTEMY OPERACYJNE POLAKÓW

Z danych idealo wynika jasno, że Windows jest absolutnym faworytem Polaków.* Wśród pięciu systemów operacyjnych, z których najczęściej korzystają użytkownicy idealo.pl, oprogramowanie Microsoft zajmuje cztery pierwsze miejsca. Niekwestionowanym zwycięzcą tego rankingu jest Windows 7, z którego korzysta aż 42% użytkowników idealo.pl. Drugie miejsce zajmuje „dziesiątka”, której wystarczył rok, by zgromadzić 21% odbiorców. Na aktualności nie traci też wersja XP. Wprowadzony na rynek 15 lat temu system operacyjny wciąż posiada 12% wiernych mu użytkowników. To o 2% więcej niż plasujący się na czwartej pozycji Windows 8.1. TOP 5 najpopularniejszych systemów wśród użytkowników idealo zamyka Unix/Linux.


Choć Windows dominuje na desktopach Polaków, próżno doszukiwać się go wśród pięciu najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych. Pod tym względem na prowadzenie wychodzi Android. Jego najpopularniejszą wersją (22%) jest 4.4. KitKat, zaledwie o 3% popularniejszy od zajmującego drugie miejsce 5.0 Lollipop. Na podium znajdziemy również oprogramowanie Apple: 16% użytkowników idealo.pl korzysta na swoich urządzeniach mobilnych z iOS 9. Ostatnie dwa miejsca w wielkiej piątce okupowane są przez Google, przy czym najnowsza wersja Androida - 6.0 Marshmallow - cieszy się obecnie jedynie piątym miejscem z 8% użytkowników.

Windows 10 w krótkim czasie wylądował na drugim miejscu najczęściej wybieranych systemów operacyjnych Microsoft. W czerwcu 2016 roku korzystało z niego już 23,6% użytkowników idealo. Choć po roku od premiery „dziesiątce” nie udało się jeszcze powtórzyć sukcesu Windows 7, w znacznie szybszym czasie osiągnęła ona wynik lepszy niż wersja 8 lub 8.1. Tendencja ta utrzymuje się na rosnącym poziomie, co wróży najnowszemu oprogramowaniu Microsoft szansę na sukces.

idealo_Najpopularniejsze-systemy-operacyjne-Windows

KTO STRACIŁ NA WINDOWS 10?

Strategia Microsoft polegająca na zaoferowaniu użytkownikom bezpłatnej aktualizacji z Windows 7, 8 i 8.1 do Windows 10 z całą pewnością powiodła się pod względem rozpowszechnienia jego najnowszej wersji. Był to jednak krok, który siłą rzeczy odbił się na popularności starszych wersji. Najdotkliwszy spadek zanotował przy tym Windows 7, który w czerwcu 2016 roku posiadał o 8,8% mniej użytkowników niż w lipcu 2015 roku.*** Niewiele mniej, ponieważ 7% rzadziej spotykanym systemem jest wersja 8.1. Najmniej odczuwalne straty notuje zaś Windows 8, ma to jednak związek z jego stosunkowo niską popularnością. 

Z danych idealo wnioskować można więc, że popularność Windows 10 nie musi oznaczać sukcesu sprzedażowego. Większość z 23,6% jego obecnych użytkowników najprawdopodobniej stanowią byli użytkownicy poprzednich wersji, które umożliwiały darmową aktualizację.

BEZPŁATNA AKTUALIZACJA WINDOWS 10 TYLKO DO 29 LIPCA

Posiadacze systemów operacyjnych Windows 7 lub 8 wciąż mogą w prosty sposób stać się dumnymi posiadaczami najnowszego oprogramowania Windowsa. Jest to możliwe tylko do jutra, więc wszyscy chętni, którzy do tej pory z jakichś powodów wstrzymywali się przed aktualizacją muszą się pospieszyć. Mimo pojawiających się w sieci doniesień o rzekomym przedłużeniu okresu darmowej aktualizacji, na oficjalnym blogu Microsoft potwierdzono, że tak jak zapowiadano od początku, zakończy się on 29 lipca.

Jak to zrobić? Aktualizacja systemu powinna trwać nie dłużej niż godzinę. Jeśli jesteście właścicielami systemu operacyjnego, który podlega promocji, na pasku startowym znajdziecie charakterystyczną ikonkę z logo Windows. Następnie musicie rozpocząć aktualizację i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w aplikacji uaktualnienia. Uwaga: Microsoft zastrzega, że mimo spełnianych wymagań sprzętowych niektóre urządzenia nie będą mogły zostać zaktualizowane. Żeby sprawdzić, czy Wasz komputer lub tablet będzie mógł pobrać Windows 10, możecie użyć opcji „Check my PC”.


Zgłoś błąd