News

Użytkownicy urządzeń mobilnych wciąż nie dbają o bezpieczeństwo

W ubiegłym roku użytkownicy Androida pobrali ponad dwa miliardy złośliwych aplikacji mobilnych. Takie informacje podała firma Proofpoint zajmująca się bezpieczeństwem w sieci. Dane te pochodzą z rocznego raportu Human Factor, w którym przedstawiono najnowsze trendy związane z cyberbezpieczeństwem wiadomości e-mail, mediów społecznościowych a także aplikacji mobilnych.

Warto przyjrzeć się kilku najważniejszym wnioskom z przeprowadzonych badań:

- Po Stanach Zjednoczonych, Chiny są numerem jeden jeśli chodzi o dane pochodzące z niebezpiecznych aplikacji.

- Niebezpieczne aplikacje mobilne z czarnego rynku mają negatywny wpływ na dwa z pięciu przedsiębiorstw.

- Badacze Proofpoint zidentyfikowali fałszywe sklepy z aplikacjami, z których użytkownicy mogli pobierać szkodliwe aplikacje na urządzenia z systemem iOS. Użytkownicy przyciągnięci przez darmowe „klony” popularnych gier i zablokowanych aplikacji pobierali je narażając się tym samym na czterokrotnie wyższe niebezpieczeństwo zainfekowania urządzenia. Tego typu aplikacje wykradają osobiste informacje, hasła oraz dane.

Cyberbezpieczestwo

- Czwarty kwartał 2015 roku to przede wszystkim fala riskware. Chodzi o aplikacje mobilne, które niekoniecznie są złośliwe, jednak przesyłają wrażliwe dane na serwery, które mogą być zagrożone lub znajdują się w innych krajach.

- Ludzie nieświadomie pobrali ponad dwa miliardy aplikacji mobilnych, które wykradają ich dane osobowe. Atakujący wykorzystują media społecznościowe oraz aplikacje mobilne (a nie tylko wiadomości e-mail), aby nakłonić użytkowników do infekowania własnych systemów. Co ciekawe, w autoryzowanych sklepach z aplikacjami na Androida odkryto ponad 12 tysięcy groźnych aplikacji, które oprócz wykradania informacji tworzą też tzw. backdoory.

Jak powiedział Mark James, specjalista do spraw bezpieczeństwa w firmie ESET, większość ludzi wciąż nie dostrzega w smartfonach czy tabletach bardzo realnego zagrożenia. Telefon widziany jest jako tylko telefon, a nie jak to bardzo często bywa bardzo wydajny komputer z możliwością wykonywania połączeń. Niepokojącym trendem jest brak zrozumienia wśród użytkowników dotyczący tego, co właściwie przechowują na swoich smartfonach, ponieważ w większości przypadków telefon komórkowy może ujawnić bardzo wiele informacji o tym, co faktycznie robimy (na podstawie kontaktów, notatek, zdjęć czy filmów).

Nie ma więc wątpliwości, że bezpieczeństwo urządzeń mobilnych powinien mieć na uwadze każdy użytkownik smartfonu czy tabletu. Im prędzej o to zadbamy, tym mniej odczujemy skutki ataku cyberprzestępców chcących wykraść nasze dane.

Zgłoś błąd