News

Samsung pracuje nad prawdziwym mobilnym ośmiordzeniowcem

Samsung pracuje nad nowym smartfonowym procesorem, który wyposażony zostać ma w osiem rdzeni. Będzie można z nich korzystać w tym samym czasie.

Nowe układy mają powstać przy wykorzystaniu architektury ARM big.LITTLE MP. Samsung co prawda ma już jeden ośmiordzeniowy układ Exynos w swoim flagowym smartfonie Galaxy S4, ale tak naprawdę jest to jedynie układ SOC zbudowany z dwóch czterordzeniowych procesorów. Pociąga to za sobą pewne ograniczenia, włącznie z jednoczesnym wykorzystaniem jedynie czterech rdzeni. Samsung chce zyskać marketingowo, ale tym razem na przeszkodzie nie stoją żadne ograniczenia sprzętowe – nie tak dawno MediaTek zaprezentował ośmiordzeniowy chipset, a więc Samsung mógłby stworzyć układ z nim kompatybilny.

Samsung Exynos 5 Octa

Samsung obecnie wykorzystuje konfigurację ARM big.LITTLE, która zarządza czterema rdzeniami w tym samym czasie, a więc także efektywnością energetyczną układu. Niestety architektura ta wymusza pracę jedynie czterech rdzeni w tym samym czasie. Nie ma w tej chwili potwierdzonej informacji o prawdopodobnie tworzonym chipie, ale najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie technologii big.LITTLE MP umożliwiającej wykorzystanie aż ośmiu rdzeni jednocześnie.

Choć osiem rdzeni w smartfonie wygląda interesująco, to nie można zapomnieć, że obecnie panuje trend wzmacniania pojedynczego wątku, a nie stawiania na równoległe przetwarzanie przez wiele procesorów. Może okazać się więc tak, że nowy procesor Samsunga będzie jedynie ciekawostką dostępną zapewne w nowym flagowym smartfonie Galaxy S.

Zgłoś błąd