News

Raspberry Pi 3 – nowe wydanie mini PC z 64-bitowym procesorem

Cztery lata po premierze pierwszego wydania Raspberry Pi, na rynek trafia trzecia wersja tego bardzo taniego, małego oraz zaskakująco wszechstronnego komputera.

Raspberry Pi 3 otrzymał nowy, 64-bitowy czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A53 z taktowaniuem 1,2 GHz, oferujący nawet dziesięciokrotnie wyższą wydajność niż Raspberry Pi 1. Oprócz tego mini komputer został zintegrowany z Wi-Fi 802.11n oraz Bluetooth 4.1 i jest w pełni kompatybilny ze swoimi poprzednikami.

Pozostała specyfikacja pozostała identyczna jak w Raspberry Pi 2 i obejmuje 1 GB RAM, 4 porty USB, pełnowymiarowe wejście HDMI, 3,5 mm wejście audio jack oraz slot microSD.

Raspberry Pi 3

Trzecie wydanie Raspberry Pi nie przynosi też dodatkowych funkcjonalności, takich jak obsługa wideo w 4K. Decyzję te uzasadnia fakt, że takie przejście oznaczałoby rezygnację ze wstecznej kompatybilności z poprzednimi wersjami mini komputera. Z tego samego powodu Raspberry Pi 3 będzie sprzedawany z 32-bitową wersją systemu operacyjnego Noobs.

Za najnowszą wersję Raspberry Pi zapłacimy 35 dolarów, czyli tyle samo, ile w przypadku jego poprzednika. Warto też dodać, że do tej pory, czyli w ciągu czterech lat od premiery, sprzedano ponad 8 milionów jednostek.

Jak podają twórcy mini PC na swoim blogu, starsze wersje nie zostaną wycofane ze sprzedaży, ponieważ wciąż jest na nie popyt, ich cena zostanie jednak obniżona do 25 dolarów.

Co ciekawe, kilka miesięcy wcześniej zadebiutował jeszcze mniejszy model o nazwie Raspberry Pi Zero, za który zapłacimy zaledwie 5 dolarów. Urządzenie to jest jednak słabsze niż „pełnowymiarowy” Raspberry Pi.

Zgłoś błąd