News

"Nowe karty" od AMD już niedługo zagoszczą na rynku

Odgrzewanie kotletów jest ostatnio bardzo popularne. Dość powiedzieć, że większość układów AMD przeszła właśnie taką "metamorfozę". Czerwoni nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w tym temacie.

Według chińskiej strony portalu VR-Zone AMD przygotowuje się do premiery dwóch "nowych" kart graficznych. Mają wypełnić luki i po części konkurować z układami Nvidia Maxwell. Pierwszym z nich ma być Radeon R7 265 oparty na znanym rdzeniu Pitcairn Pro. Układ ten był do tej pory znany jako Radeon HD 7850, więc mamy do czynienia właściwie tylko ze zmianą nazwy. Karta miałaby konkurować z GeForcem GTX 750 Ti, choć to jedynie przypuszczenia – nie jest w końcu znana wydajność i cena tego ostatniego.

AMD Radeon

Drugim układem ma być Radeon R9 280, będący odgrzewanym kotletem modelu HD 7950. AMD skorzystać ma z rdzenia Tahiti Pro 2, co może oznaczać, że chip został poddanych choć niewielkim modyfikacjom mającym zmniejszyć pobór mocy. Tego typu pogłoski krążyły w sieci, choć dotyczyły modelu R9 280X, tym niemniej to nadal ten sam rdzeń, choć oczywiście w R9 280 lekko obcięty.

AMD wycenia Radeona R7 260X na 139 dolarów, natomiast R7 270 kosztuje 179 dolarów. Wielce prawdopodobne więc, że R7 265 wbije się mniej więcej w środek, a więc kosztować będzie 159 dolarów. Nie ma informacji o tym, jak miałaby wyglądać cena R9 280. Nie jest także znana data premiery, ale powinniśmy spodziewać się, że pojawią się w najbliższym czasie.

Zgłoś błąd