News

Nowe informacje o nadchodzących procesorach AMD Vishera

Jak donosi serwis CPU World, w nadchodzących procesorach o kodowej nazwie Vishera AMD zamierza wprowadzić kilka istotnych zmian i usprawnień.

Pomimo informacji mówiących, iż obecne procesory z serii Bulldozer sprzedają się całkiem dobrze, firma AMD postanowiła ostrożniej podchodzić do wysyłanych w świat informacji i tym razem nie rozbudzać przesadnie oczekiwań konsumentów. Nowe jednostki wykorzystywać będą moduły o nazwie Piledriver, których maksymalna ilość ma zostać zwiększona z czterech do pięciu modułów. Na każdy moduł, tak jak do tej pory, przypadać będą po dwa rdzenie. Struktura samych procesorów ma jednak ulec niewielkim zmianom, które mają ograniczać się do usprawnienia obecnej architektury.

Nowe moduły zagoszczą w każdym segmencie procesorów oferowanym przez AMD, tj. dla komputerów stacjonarnych o dużej mocy będą to jednostki o nazwie Vishera, zaś dla tańszych komputerów domowych procesory z rodziny Trinity. Dla małych i średnich serwerów biznesowych przeznaczone będą układy Sepang, a dla serwerów o dużym zagęszczeniu dedykowane będą jednostki Terramar. Procesory te otrzymają ponadto zestaw nowych instrukcji: F16C (VCVTPH2PS i VCVTPS2PH), FMA3, BMI (Bit Manipulation Extension) oraz TBM (Trailing Bit Manipulation). Najprawdopodobniej procesory z rodziny Vishera otrzymają czterokanałowy kontroler pamięci DDR3 oraz wsparcie dla technologii HyperTransport Assist, stosowane do tej pory w procesorach przeznaczonych na rynki korporacyjne, wykorzystujące socket G34 (LGA 1944). Czyżby AMD jednak nie odpuściło Intelowi w segmencie najbardziej wydajnych procesorów?

AMD Piledriver 01

Rynkowy debiut nowych jednostek z rodziny Vishera planowany jest na koniec 2012 roku.

Zgłoś błąd