News

Komputery Lenovo, Dell i Toshiba z groźną luką w oprogramowaniu

Według najnowszych informacji niektóre laptopy oraz komputery PC takich marek jak Dell, Lenovo czy Toshiba mogą być narażone na ataki. W pakiecie aplikacji preinstalowanych przez producentów znaleziono bowiem groźną lukę, która według szacunków może być niebezpieczna dla milionów użytkowników.

Bloatware dostarczany przez Lenovo, Toshibę oraz Dell ma umożliwiać atakującemu uruchomienie złośliwego oprogramowania z poziomu systemu. Luka może zostać wykorzystana, gdy użytkownik odwiedzi specjalnie spreparowaną witrynę. W tym momencie atakujący będzie w stanie uruchomić kod z pełnymi uprawnieniami do systemu, co pozwoli mu na instalacje groźnego oprogramowania, które będzie nas szpiegować oraz wykradnie cenne dane.

Lenovo laptop

W przypadku Lenovo problem tkwi w programie informującym użytkownika o stanie sieci oraz bezpieczeństwie systemu o nazwie Lenovo Solutions Center. Co ciekawe, przedsiębiorstwo uznało błąd i w ubiegłym tygodniu poinformowało, że pracuje nad problemem oraz że możliwie szybko zapewni odpowiednie aktualizacje i poprawki.

Program Dell System Detect oraz narzędzie Service Station to kolejne problematyczne oprogramowanie, których niedociągnięcia mogą być nadużywane w nieodpowiedni sposób.

Zgłoś błąd