News

Historia dysków twardych - infografika

Jak zmieniały się dyski twarde na przestrzeni lat? Jak wielki postęp technologiczny miał miejsce w ciągu ostatnich sześciu dekadach? Plextor prezentuje infografikę, która odpowiada na te pytania.

Dysk twardy według definicji Wikipedii to rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek, w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.

Historia dysków twardych sięga blisko 60 lat. W 1956 roku zadebiutował dysk, który razem z układami elektromechanicznymi ważył blisko tonę. Jednostka IBM 350 miała pojemność 5 MB i można było wydzierżawić ją od producenta za 28 tysięcy dolarów miesięcznie.

Dyski twarde 2

W roku 1970 pojawił się IBM 3330 o pojemności 100 MB, a finalny model, który pojawił się 4 lata później kosztował około 418 tysięcy dolarów.

Dataram Bulk Core z 1976 roku to pierwszy napęd o charakterystyce SSD, pozbawiony ruchomych, mechanicznych elementów. Jednostka ta mogła zmieścić w sobie do ośmiu modułów pamięci, z której każdy miał pojemność 256 KB. Przeliczając koszty, aby uzyskać 256 GB przestrzeni, trzeba byłoby zapłacić około 400 milionów dolarów.

Shugart ST-506 to pierwszy dysk HDD, który mieścił się w obudowie komputera. Jego format ma swoje początki w dyskietkach 5,25-calowych. Napęd ważył 3,2 kg, szybkość transferu danych wynosiła około 655 KB/s. Shugart zadebiutował w 1980 roku, a jego pojemność wynosiła 5 MB.

Dyski twarde 3

Kolejny postęp technologiczny nastąpił 8 lat później, kiedy to firma PrairieTek stworzyła pierwszy dysk, który można było zastosować w ówczesnych notebookach. Co ciekawe przedsiębiorstwo nie odniosło sukcesu i zbankrutowało w 1990 roku. Nośnik PrairieTek 220 miał pojemność 20 MB i trzeba było za niego zapłacić około 1600 dolarów.

Pierwsze napędy FFD (Fast Flash Drive) korzystające z interfejsu SCSI w formacie 3,5 cala pojawiły się w 1995 roku. Pojemność dysku M-Systems FFD wynosiła od 16 do 896 MB. Warto wspomnieć, że izraelska firma M-Systems w 2006 roku została przejęta przez znany większości SanDisk.

Dyski twarde 4

Rok 2007 to pierwszy dysk HDD o pojemności 1 TB stworzony przez firmę Hitachi. Model Deskstar 7K1000 wyposażony został w 5 talerzy obsługiwanych przez 10 głowic. Jego cena nie była wysoka.

I tak dochodzimy do roku 2015, gdzie wybór dysków jest ogromny. Tym samym tradycyjne dyski twarde zostają wypierane przez nośniki SSD, które zapewniają większą wydajność, bezszelestną pracę oraz lepszą odporność na wstrząsy i uderzenia. Obecne SSD są równie niezawodne jak wymienione wcześniej nośniki.

Zgłoś błąd