News

Google wprowadza możliwość edycji tekstu za pomocą głosu

Blisko pół roku po wprowadzeniu funkcji pisania głosem w Google Docs, przedsiębiorstwo dodaje komendy głosowe, które umożliwią użytkownikom edycję i formatowanie dokumentów wyłącznie za pomocą głosu.

Pełna lista komend zawiera niemal wszystko potrzebne do stworzenia dokumentu, włącznie z opcjami dostosowania tekstu, dodawania tabeli, list punktowanych czy poruszania się wokół dużych obszarów tekstu. Zapowiada się świetnie, jednak należy wziąć też pod uwagę pewne ograniczenia, np. dotyczące możliwości dodawania znaków specjalnych.

Jak to działa? Funkcja jest napędzana przez ten sam mechanizm przetwarzania języka naturalnego co usługa Google Now. Użytkownik wypowiada odpowiednią komendę, np. „usuń ostatni akapit” czy „zwiększ rozmiar czcionki”, a program wykonuje jego polecenia. Na razie nowa funkcjonalność jest dostępna wyłącznie w języku angielskim (w przeciwieństwie do funkcji pisania za pomocą głosu, gdzie możemy mówić a naszym języku). Listę komend z tłumaczeniem na język polski można znaleźć tutaj.

Komendy głosowe Google Docs

Nauka wszystkich komend (a dostępne są tysiące kombinacji) może zająć trochę czasu, jednak możliwość edycji tekstu bez użycia klawiatury z pewnością znajdzie wielu zwolenników.

Komendy głosowe są już dostępne w Google Docs w przeglądarce Chrome. Nową funkcję można znaleźć w menu „Narzędzia” pod opcją pisania za pomocą głosu. Więcej szczegółów w specjalnie przygotowanym materiale wideo

Zgłoś błąd