News

Firefox 42 już dostępny

We wrześniu Mozilla udostępniła Firefoksa w wersji 41, która wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie wprowadziła 64-bitowego wydania dla Windowsa. Na szczęście teraz się to zmienia, ponieważ fundacja uporała się już ze wszystkimi problemami.

Instalacja 64-bitowej wersji przeglądarki zapewnia szybsze działanie aplikacji, jednak dla zwykłego użytkownika jest to często niezauważalne. Ma to jednak spore znaczenie w przypadku, gdy chcemy uruchomić bardziej rozbudowane aplikacje czy usługi webowe. Firefox 42 we wspomnianym wydaniu wspiera technikę ASLR (Address Space Layout Randomization), podnoszącą bezpieczeństwo w przypadku prób uruchomienia złośliwego kodu.

W najnowszym wydaniu przeglądarki usprawniono tryb prywatny – zaimplementowane zostały zmiany umożliwiające blokadę elementów śledzących aktywność użytkownika na różnych stronach. Po włączeniu mechanizmu Ochrony przed śledzeniem na niektórych witrynach mogą pojawić się puste pola, w których wcześniej wyświetlałyby się niechciane elementy.

Firefox 42 tryb prywatny

Użytkownik w łatwy sposób będzie mógł również sprawdzić, czy połączenie z daną strona internetową jest bezpieczne – wystarczy kliknąć na ikonę tarczy widoczną po lewej stronie paska adresu.

Pasek Firefox 42

Wśród mniej znaczących zmian, jakie wprowadzono z wydaniem 42 znajdziemy łatwiejszą identyfikację hałasujących kart, ulepszony menedżer haseł czy wsparcie dla rozszerzeń MediaSource.

Zgłoś błąd